63 MIDDELBURG. Omtrent den oorsprong van Middelburg tast men in het duister, juiste gegevens daaromtrent zijn niet bekend. Vermoedelijk draagt de stad haar naam naar een burcht, welke in de 9e of 10e eeuw zou zijn opgericht tot verdediging tegen de Noormannen of Vla mingen. In de 11e eeuw was Middelburg nog een dorp, doch in het begin der 13e eeuw was het reeds een stad; haar eerste keur dagteekent van 1217. Zooals reeds hiervoor werd opgemerkt, heeft Middelburg haar bloei in de Middeleeuwen in hoofdzaak te danken aan haar gunstige ligging nabij de Walchersche Reede. Zij was met die Reede verbonden door de Arne, een oude geul of kreek. De Arne is dus te beschouwen als de oudste haven van Middelburg, zij liep als haven door tot in het midden van de stad ongeveer tot het einde van het tegenwoordige droogdok, dat in 1876 als zoo danig werd ingericht. De tweede haven, de tegenwoordige Rouaansche kaai, werd vermoedelijk in de 14e eeuw gegraven, terwijl in het midden der 16e eeuw ten zuiden van die haven nog een derde haven werd aangelegd door verandering van een deel der oude vest. Deze haven begon bij de tegenwoordige Maisbaai en liep door tot aan de zuidzijde van het Huis van Bewaring, ongeveer in de richting van de tegenwoordige Eigenhaardstraat. Bij den aanleg van het kanaal door Walcheren werd deze haven echter gedeeltelijk weder gedempt. De stad verheugde zich in de groote belangstelling van de verschillende graven en hertogen, ja zelfs van keizer Kabel V, zoodat zij vele privilegiën en rechten wist te verwerven. Een dezer rechten was het stapelrecht, dat in het begin der 15e eeuw aan Middelburg werd verleend. Door dit recht kon Middelburg de voorbijgaande schepen dwingen hun goederen binnen haar wallen te lossen en op te slaan. Hier gingen de belangen van den Landsheer hand aan hand met die der stad- want het zoogenaamde „pond- of cancelioengeld" werd tusschen Middelburg en den Graaf gelijkelijk verdeeld. Om evenwel den opkomenden transitohandel op de Walchersche

Archief | 1919 | | pagina 107