82 burgmeesters ende scepenen der stede van Middelbureh overdragen, dat sy angenomen hebben tot eenen apoteker, meester Coenraet van Huuswaerde, twee jaeren lang, oinme der stede appoteker te wesen ende omme de porteren goede gereescepe te doene, omme redelike loon, gelijc men tot Brugge, t Antwerpen ende in andere goede steden doet, van alle pennewaerden van appotekerien, die die porteren behoeven sullen, tsy van cruden ende andere sub- stancien van medicinen, die goet ende voirsclir. sijn, ende die men binnen hueren tide van den jaere in den appoteken gebruken mach. Des sal hy jaerlix hebben ende ontvangen van der voirschr. stede voir sinen dienst 5 ffi gr. tot twee termynen te betalene, die een helft tot elcke Meye, ende die ander helft tot eleke Ba- misse, daer den eersten termijn of wesen ende ingaen sal in Meye nu naestcomende. Ende waert sake, dat tende de voirschr. twee jaeren meester Coenraet voirn. burchmeesters ende scepenen, die nu sijn of namels wesen sullen, genoegde ende bequame in sine dienste, die hy der stede doen sal, soe sullen de goeden luden van der Wet, die nu sijn of namels wesen sullen, den tijt van sine dienste mogen verlangen tot drie of vier jaeren en dat omme tvoirschr. loon van 5 E' gr. als voirschr. staet. Ende by alsoe, dat burgmeesters ende scepenen dochte, dat meester Coenraet niet in tnocli bequaeme en waere tenden den voirschr. twee jaeren, dat die stede alsdan van de voinvaerden voirschr. ontlast ende vry of wesen sal. In welcke voirwaerden meester Coenraet voirschr. consent gedaen heeft. Testes et scabini: Claeys Jacopsz. ende Reyniee Wit.lemsz. van der Bottinge, burgmeesters; Adriaen IIeynricsz. van Grijpskercke, Thoren Jdnstansz., Jan Pietersz. van Domburch, Doen Jacobsz., Cornelis Pauwelsz., Willem Buys, Heynrick Jacobsz., Jan Jansz. Moyart ende Clais Philipsz. Actum ut supra". Het voorbeeld van Brugge en Antwerpen en andere goede steden werkte voor Middelburg aanstekelijkof hier misschien ook een zekere naijver in 't spel was om niet voor deze steden te willen onderdoen, wie weet het? Er was niet na te gaan of het bij deze proef gebleven is en of meester Coenraet na de

Archief | 1919 | | pagina 128