83 twee jaren burchmeesters enile scepeiien genoegde en sijn tijd verlengd is geworden, of dat na de twee jaeren de stad er vry of was. We weten verder niet veel van het apothekersbedrijf hier ter stede tot op liet einde van de 16e eeuw, als in 1587 een ordonnantie gemaakt wordt, waarin ook verscheidene artikelen, betrekking hebbende op de pharmacie. Als eerste indruk van deze ordonnantie kunnen we vaststellen, dat het toentertijd hier, evenals overal, met de toestanden op pharmaceutisch gebied niet al te schitterend gesteld was. Het was wel noodig eenige voor ziening te dien opzichte te treffen. Toch werd reeds kenbaar een zeker streven van de apothekers om een wetenschappelijke richting in te gaan en hun vak door het stellen van bepaalde eischen eenigszins exclusief te maken en alleen personen, aan die eischen voldoend, tot de uitoefening toe te laten. Dit streven vindt in de bepalingen der ordonnantie van 1587 een groote ondersteuning. De plaats, welke de apotheker in dien tijd innam, wordt gekenschetst door een beschrijving uit dien tijd: „De kruiden menger ofte apothecarius grensde al eenigszins aan den stand der geleerden, al was het ook aan de uiterste limiet, hij was letterwijs in hun taal en de eenvoudige burger trad niet met dezelfde vrijmoedigheid den winkel van een apotheker binnen als hij dat bij den bakker of kruidenier deed". Men ziet, het woord geleerd, wetenschappelijk werd toch al in verband met de pharmacie genoemd, al was het nog slechts een zeer los verband. Van een gilde of vereeniging met andere gilden was in 1587 nog geen sprake. We zullen echter zien, dat eenige jaren later de apothekers ondergebracht worden in een gilde, samengesteld uit zeer verschillende bedrijven. Wat nu betreft de ordonnantie van 1587, zij opgemerkt, dat Prof. Stoeder in zijn „Geschiedenis van de Pharmacie in Neder land" voor Middelburg als jaartal voor de le ordonnantie opgeeft 1624. Deze ordonnantie is echter dezelfde als die van 1587, die in 1607 werd gerenoveerd en in 1624 nogmaals is uitge vaardigd en daarbij is uitgebreid met verschillende artikelen

Archief | 1919 | | pagina 129