84 betreffende den leertijd, het examen voor apotheker en het incom- geld voor het gilde. Reeds de aanhef dezer ordonnantie geeft ons een kijkje op den slechten toestand, die er bestond op genees kundig en pharmaceutisch gebied. Deze aanhef luidt 1) „Articulen ende puncten, dienende tot remedie ende extirpatie van den abusen, dier geschieden tegen de cunste der medecinen, chirurginen, apotekarissen ende vroede vrouwen. Alsoo veele ende diverssche periclen dagelicx gebueren Godt betert bv dengeenen, die hun onderwinden te practiseren binnen dese stadt als medicijnmeesters, zonder eenige kennisse van der cunste der medicynen te hebben, ingevende den simpelen menschen medicinen laxatif of vomitif als antimonium, nieskruyt, coloquinct, pillen van precipitatum oft quycksilver ende diergelycke, purgerende sonder onderscheyt goeden ende quaden humeuren met soo groot gewelt, dat sy dijckmaels weecke ende delicate persoonen den geest ende siele uuyt 't lij If driven ende dat, mitsdien sy selve ende noch veel mijnder dieghene, diese innemen, de fenynige crachten, quadtheyt ofte deuchde van dyen niet en kennen, daar- deur dese groote inconvenienten commen, soo van haestig te sterven, als gebrecken, daeraff men niet genesen en mach, die men in de beginsele lichtelicke ende met een cleyne cost geholpen souden hebben, soo eest dat Bailliu, Burgemeesters, Scepenen ende Raedt tot remedie van dyen hebben geordonneert ende ordonneren by desen, dese naevolgende poincten ende articulen". Men ziet hieruit, dat de toestand zoodanig was, dat de volks gezondheid gevaar liep, doordat ieder er maar op los medicineerde. Een beperking hiervan, en het stellen van eischen van bekwaam heid, was hoog noodig. Beschouwen we de artikelen, die voor de pharmacie van belang zijn, dan is vooral van gewicht art. 8, waarin staat, „dat gheen apothekers en sullen mogen vordaene winckel opstellen, sy en sullen daertoe eerst by dengenen, daartoe geordonneert, wesen geëxamineert ende gheadmitteert, op pene van vijfentwintig gulden voor de eerste reise, voor de tweede reise vijftich gulden, voor de derde reise hondert gulden ende arbitrale correctie". 1) Public, v. Middelb., I, 215.

Archief | 1919 | | pagina 130