87 theken vele onnutte, confuse ende onbequame compositien zijn ende datter sommige wel van noode waren, die sy niet en liebben, om veel sieckten wel te cureren, soo sullen die ervaertsten mede- eins, die hem best inde compositie vande medicamenten verstaen, overeencommen om te kiesen ende redresseren de beste ende meest van noode compositien, laetende uuytgaen een maniere van nieuwe dispensarium, gevoeclit nae de gelegentheyt deser landen op de maniere vande pharmacopea liondellety van Montpelliers, van dis pensarium Elorentinum, Augustinum, Coloniense ende meerandere gepolycierde ende maerde steden omdat allen d'apotekers deser stadt op eenen voet souden hare compositie maken, soo en souden de doctoren in hare wereken niet bedrogen worden ende de crancken aldus meer versekert. Terwyle men den dispensarium dresseren soude, de apothekers sullen hen mogen regieren nae sekere compositie, die de voirschr. medecins sullen oversien uuyt Nicolao preposito mesue ende Cordüs". Het vertrouwen van de doctoren in de apothekers bleek nog niet bijster groot in dien tijd, waar ze in dit artikel ronduit zeggen, dat ze uniformiteit in de compositien willen brengen, „omdat sy in hare wereken niet bedrogen willen worden". We kunnen dus veilig aannemen, dat dit wel eens voorkwam, wat ons in verband met, het artikel over het gebruiken van quid pro quo niet al te zeer behoeft te verwonderen. Ben zeer typische maatregel, die dunkt ons ook al blijk gaf van niet al te groot vertrouwen in de artsenijbereiders, wordt beschreven in art. 10, waarbij de apothekers worden verplicht om onder toezicht van geordonneerden composita te maken, en het bewijs daarvan als handteekening op hun doozen moesten hebben Het wordt als volgt beschreven: „Dat gheen apotekers en sullen vordaen mogen hebben eenige composita om in hen winckelen te stellen, sy en hebben te voren gedispenseert sijnde ge- visiteert ende geapprobeert geweest, hy degliene, daertoe geor- donneert, in welcker presentie deselve simplicia ondereen sal moeten mingen ende in den mortier sal beginnen te stooten. Ende dan sullen deselve gecommitteerden opt deksel vande doosen van sulcken electuarien scriven ende stellen hunne naemen ende den t-ijt,

Archief | 1919 | | pagina 133