88 wanneer de visitatie gedaen is, om daerafF naemaels altijt bescheet geweten te worden, op die verbuerte van composita oft electuarien andersins gemaeckt, op de pene van ses gulden telcke reyse". In art. 11 wordt den apothekers voorgeschreven om alleen echte recepten d.w.z. voorschriften van doctoren klaar te maken, met uitsluiting van alle mogelijke andere personen, die zich mochten verbeelden ook wel een recept te kunnen schrijven. Tiet artikel zegtDat gheen apotekers en sullen yemanden laeten volgen eenige compositien ofte accepteren eenige recepten om te dispenseren oft te maeckene dan van geswore ende geap- probeerde medecijns, op de pene van ses gulden". De ordonnantie legt aan de apothekers wel verscheidene ver plichtingen op, maar daartegenover neemt ze hen dan ook in bescherming tegen onbillijke concurrentie van allerlei beunhazen en parasieten van het vak. In art. 14 lezen we namelijk het volgende„Dat nu voortsaen gheen eruyniers, droogisten ende cramers oft anderen, hen der apotekerie niet volcommelijck ver stande, eenige medecynen, laxativen oft vomitiven mogen maecken, vercoopen ende pennewaren, van wat crachte dye sy, noch de- selve ingeven oft doen ingeven, op de verbuerte van vijftich gulden". Het ware te hopen geweest voor onze vroegere collega's, dat de overheid aan dit artikel beter de hand had gehouden, dan tegenwoordig gebeurt met de artikelen der thans vigeerende or donnantie of wet betreffende deze materie. We mogen dit echter betwijfelen, daar we later steeds tegenkomen requesten van apo thekers, die onder den druk van allerlei concurrentie hulp zoeken bij de overheid en deze verzoeken toch de hand te willen houden aan de ordonnantiebepalingen. Op de openbare straat werden in dien tijd door verschillende lieden medicamenten verkocht voor allerlei ziekten, waarbij die voor het afdrijven van wormen, een voorname plaats innamen terwijl ook de bekende triakel (theriakel of teriak) een dankbaar product was. In de lijn van de ordon nantie lag nu ook, om hieraan paal en perk te stellen en ver schillende producten te verbieden, terwijl voor anderen werd geeischt een waarborg van goede samenstelling en zuiverheidspeciaal voor den triakel werden bijzondere eischen gesteld.

Archief | 1919 | | pagina 134