93 5. Item het examen aldus gedaen ende geapprobeert zijnde by de meeste stemmen van degene, die daer present zullen zijn, zal de geëxamineerde gehouden wesen zyne proeve te doen, dewelcke bestaen zal in 't dispenseren, mengelen ende componeren van zes diversche eompositien, volgens de eonste van de pharmaeie, die hem voorgestelt zullen werden, welcke zes eompositien hij zal moeten bereiden ende maecken ten huyse van de voorseide zes apoteekers, te weten in elcke winckel één, ten overstaen van de voorn, heeren gecommitteerden, doctoren en apoteekers. 6. Item de weduwen van apoteekers zullen vermoghen winckel te houden, midts houdende eenen bequamen knecht, drye jaren by een vrymeester gewoont hebbende, die alvoren zal moeten werden geëxamineert, tot contentement van de heer gecommit teerde van het collegie van Wet ende Eaedt en de voorseyde doctoren en apoteekers 7. Item omme te vinden de oncosten, totte vergaderingen noodich, zal den gepresenteerden aen den knape (dewelcke hier- naer sal wesen de jongste van de apoteekers) voor elcke vergade- ringe te doen beleggen ende andersints betaelen de somme van twee schellingen grooten Vlaems. 8. Item het examen ende proeve aldus gedaen ende geapprobeert zijnde alsvoren, zal moeten geven voor incommegelt de somma van 4 ponden grooten Vlaems tot ouderhouding van deze nieuwe ordonnantie en privilegie." Op 3 Januari 1626 wordt bepaald, 2) „dat de apothekers drie of meermalen 's jaers zullen gevisiteert worden door de medicijn meesters deser stadt, ten overstaan van een uyt de magistraat, daertoe telkens by 't collegie te committeeren", terwijl tevens een verhooging van prijs wordt vastgesteld voor de medicijnen, te leveren aan 't Gasthuis. Er bestond n.l. een lijst, volgens welke de apothekers aan de „siecken en krancken" uit het Gasthuis de medicamenten moesten leveren. De prijzen, hierop voorkomende, 1) Dit mag dii8 beschouwd worden, als de eerste regeling van het provisoraat, dat ook tegenwoordig nog bestaat, en wel in denzelfdeu vorin. Ook de tegenwoordige provisor moet zijn examen gedaan hebben om voor een weduwe de apotheek voort te mogen zetten. 2) Register ten llade, Reg. 5, fol. 157r°.

Archief | 1919 | | pagina 139