95 tusschen de twee vakken, behalve op het platte land, waar het niet anders kan, absoluut geworden. Zooals we reeds gezien hebben bestond het ambt van stads apotheken In een bespreking daaromtrent vinden we weer het bewijs, dat het apothekersvak nog niet al te hoog werd aangeslagen^ immers we lezen daarover in de notulen „dat, mede naar omvrage, goet gevonden en geresolveert is, dat alle stadts mindere dienaers, als chirurgijns, apothecarissen, concierge en diergelijcke, van "t collegie jaerlicx sullen moeten versoecken haere continuatie". Ook de chirurgijns hadden het klaarblijkelijk, evenals de apothe kers, nog niet verder gebracht dan tot minderen dienaar. In 1664 2) wordt „in deliberatie geleght het reglement, ge- concipieert by de stadsdoctoren ende chirurgijns, over het bestellen van de waren ende medicamenten by de apothecarissen voor de armhuyssen ende weesschoole dezer stadt". Klaarblijkelijk hebben de apothekers, hoewel de zaak hun van zeer nabij aanging, bij het ontwerpen van dit reglement geen stem gehad, in ieder geval worden ze er niet bij genoemd. Er wordt besloten „hetselve sooals het leght te amplecteren" en er wordt bij bepaald dat „de voors. doctoren, chirurgijns ende apothecarissen daarenboven in den Rooden Leeuw ontboden ende respectievelyck vermaant worden, den voors. armen te bedienen opt mesnageerlijkste met deughdelijcke medicamenten ende opt vlytigliste fatsoen des mogelijck, tot meeste soulaas van den languiseerende". In dit reglement zijn voor de apothekers van belang de volgende bepalingen „Dat den apotheker geen medicamenten sal itereren buyten kennisse van den doctor ofte chyrurgijn; dat de apothekersrekeningen by den practiserenden doctor ende meester chirurgijn sal werden behoorlijck oversien; dat alle 't gene, dat by diaconen, schoolmeester, chirurgijns- leerlinck is geordonneert, niet in de rekening sal valideren; dat de doctoren ofte syrurgijns werden gelast ende geauthoriseert om (ten overstaan van een van de heeren van den Magistraat Register ten Rade, Reg. no. 7, fol. 107. 2) Register ten Rade, Reg. no. 12, fol. 64.

Archief | 1919 | | pagina 141