101 „Edele Achtbare Heeren Burgemeesteren Schepenen ende Baden deser stadt. Deken en beleeders van 't apothecarsgilde geven met behoorlijck respect en schuldige onderdanigheit te kennen, hoedat sy supplianten eenige jaren agter den anderen niet alleene groote praejudictie en schade hebben geleden door het inbreken van veel vreemde landtloopers en quacksalvers, dewelke hunselven venteren groote doctoren en bereyders van uitnemende medica menten te wesen, waarmede sy pretenderen alle langdurige en maligineuse siektens te konnen genesen, dog doen niet minder als dat, maar komen meest de goede ingesetenen bedriegen, daaren boven is het sulkx, dat sy supplianten by desen verklaren aldermeest beschadigt en gedruckt te worden door de leverantie der medica menten van de doctoren, wonende binnen deze stadt, die hun selven jegenswoordig daarmede soo verre hebben uytgelaten, datter nauwelijks in den tijd van 5 a 6 maanden een ordonnantie op de winckels van de vrye apothekers, woonende binnen deze stadt, vernomen wert, daarby komt, dat de chirurgijns mede soo veel doen als hun mogelijk is, soodat de pharmacie als eene prooye van alle kanten geplukt en gedrukt wort, ende gemerckt, dat de voorschr. onbehoorlyke inbreuken aan haar, supplianten, niet alleen seer schadelijk sijn, maar aan verscheydene hereits soodanige ruyne heeft veroorsaakt., dat eenige uit desperatie hebben moeten opbreken en hun in andere steden moeten transporteren om vrouw en kinderen (wanneer sy alhier neringloos sijnde, henselven ver teerden) te konnen mainteneren, en verscheyde, die nog in loco sijn, genoodsaakt worden in hunne gedagten te nemen, waarhenen sy hunselven het best sullen keeren, om haar en haar famylie buyten last van anderen te behouden, en vermits sulke verande ringen en opbreken van familien niet alleen ongemakkelijk, maar seer smertig zijn, soo sijn sy, supplianten, alvorens te rade ge worden, haar selven te keeren tot UEd. Achtb., ootmoedigh versoekende, dat UEd. Achtbaarheden gelieven commissarissen te verleeuen om haar op haar boven gemelde klagteri te hooren ende de saak te examineren". In 1693 beklagen de apothekers zich over het nadeel, dat ze, behalve door het leveren van medicamenten door de doctoren, ondervinden door het verzorgen van de medicijnkisten voor de

Archief | 1919 | | pagina 147