102 Oost-Indische, Compagnie door de chirurgijns. Zij beroepen zich hierbij op de resolutie van 23 Aug. 1681, waarbij immers was bepaald, dat het leveren van medicijnen alleen was vergund aan apothekers en doctoren, „met seclusie van alle andere persoonen". De Raad zag dan ook de rechtvaardigheid van deze klacht in en heeft op den 21 Maart 1693 t), „goetgevonden en verstaen, die van 't apothekergilde by de gemelte resolutie te mainteneren en het chirurgijnsgilde opnieuws te interdiceren en verbieden, eenige medicamenten aan sieken ofte medicijnkisten aan d' Oost- en West-Indische Compagnie te mogen leveren, opdat alle regtveerdige reden van clagte en misnoegen in 't toecommende mogt werden voorgecomen". Op 18 April daaraanvolgende wordt op verzoek der gilde- broeders van 't apothekersgilde door den Raad besloten de resolutie, hiervoor genoemd, betreffende de chirurgijns, bij wijze van ampli- atie te „extenderen, jegens doctoren, niet vry wesende in het apothekersgilde ende geen open winckel houdende", dit wil dus zeggen, dat alleen doctoren, aan die voorwaarden voldoend, mochten leveren medicamenten aan zieken. Tevens werd besloten ook aan de doktoren te interdiceren eenige medicamentkisten aan de Oost- en West-Indische Compagnie te leveren. Men zou nu zoo denken, dat de strijd zoo goed als afgeloopen was; echter bleef van weerszijden de toestand aanleiding geven tot onaangenaamheden. Als een soort slotuitspraken willen wij nog vermelden uit de notulen van den Raad van 27 Dec. 1702 2), „dat is goetgevonden en verstaan, dat de doctoren, in een ver maarde academie gepromoveert, tegenwoordig alhier practiserende, sullen vermogen aan hare patiënten, die sulex van haar sullen versoecken, hare medicinen, buyten de clisteryen, te blyven leveren, gelijk mede de tegenwoordige vrye apothekers sullen vermogen blyven te practiseren, dog buyten de tegenwoordige doctoren in opsigte van hare patiënten; sal voorts in het toecomende niemand anders, schoon hij ook doctor en pharmacijn te gelijk was, als alleen de publijcq aan straat wijnckel houdende apothekers ver- 1) Register teu Rade, Reg. no. 20, fol. 147. 2) Register ten Rade, Reg. 24, fol. 55.

Archief | 1919 | | pagina 148