106 moeten overleggen een behoorlijken leerbrief, onderteekend door deken en andere hoofden van het gilde uit de plaats, waar de vier leerjaren zijn doorgebracht; 3e. niemand wordt als apotheker aangenomen dan zij, die zullen hebben gegeven blijken van bekwaamheid ten overstaan van den heer overdeeken en twee of drie der fungeerende regenten, zoo in kennis der simplicia als die der pharmacie, ten minste door van dezelve een theoretische definitie te geven *le. bepalingen omtrent onkosten aan het gilde, die ten deele geboekt zullen worden voor gewoon ontvang, ten deele gebruikt voor het aankoopen en onderhouden eener bekwame simpliciakast; 5e. bepalingen omtrent den meesterknecht bij een weduwe. Deze moet aan dezelfde eischen voldoen, maar is vrij van betalen zoo lang hij in dienstbetrekking is. Zoodra hij echter zelfstandig wordt, moet hij de onkosten betalen zooals de anderen. Van belang in deze ampliatie is, dat geen doctoren meer als examinator optreden, maar het bestuur van het gilde, dus vak- genooten. Wij missen in deze ampliatie de omschrijving van de exainen- eischen. In dat gemis wordt echter voorzien door een kort daarop, 19 April 1783, op verzoek van deken en beleeders, gearresteerde „Ampliatie der ordonnantie van het apothekersgilde ten aanzien van derzelver examen." In deze ampliatie wordt het examen in bijzonderheden geregeld. In 't kort vermelden wij hieruit de belangrijkste bepalingen le. Vernemen bij den deken, wanneer het dezen gelegen zou komen, de testimonia aan de leden te vertoonen, met verder verzoek om tot het examen te worden toegelaten. De deken bepaalt dan plaats en tijd. 2e. De deken doet met een overnachtsche weet aan de leden, door den knape, een comparitie beleggen, waarin de candidaat zijn verzoek zal moeten voorstellen en zijn testimonia vertoonen. 3e. Ondervraging over de theorie der pharmacie, bestaande in de collectio, electio, compositio en praeservatio der medicijnen. Bij voldoende kennis volgt daarop het examen in de botanie, le. Examen in de practijk, waarbij de eischen zich bepalen tot Een electuarium;

Archief | 1919 | | pagina 152