107 Een emplastrum Een unguentum; Een chemische praeparatie. Daarna volgt een opgave van de kosten, die lang niet gering waren, en waarbij vooral de laatste bepaling, waarin stond be schreven „de verpligting om aan overdeken en regenten van 't gilde een ordentelijken avondmaaltijd met deszelfs toebehooren te geven" misschien voor den candidaat wel de duurste was. Bij ieder examen moeten door den knape worden gedagvaard twee stadsmedici, om (desgoedvindende) bij het examen en doen der proeven present te zijn. Waar we zagen, dat in 1781 de doktoren uit de examen-commissiën verdwenen waren, zoo komen ze bier weer ten tooneele, maar alleen als decoratieve figuur. Uit dit alles blijkt wel, dat het den apothekers ernst was bij hun streven om een zelfstandige corporatie te vormen. De drang hiernaar uit zich dan ook in een request van 28 Juni 1797 van Jacobus Kluytek en veertien andere apothekers, waarin verzocht wordt om zich te mogen afscheiden van de kruideniers, drogisten, tabaksverkoopers en suikerbakkers en op te richten een Collegium Pharmaceuticum. Er werd hierop in den Baad van 6 Sept. 1797 „goedgevonden en verstaan, de gezamentlijke wiukeldoende apothekers alhier in die qualiteit voor nu en in 't vervolg af te scheiden en te separeeren van de kruydeniers, drogisten, tabaksverkoopers en suikerbakkers waarmede zij tot heden één gilde hebben uitgemaakt, met autho- risatie om op te richten een Collegium Pharmaceuticum Medio- burgense, op zodanigen reglement als door hen sal worden geconcipieerd, waarvan deze vergadering de examinatie, approbatie en sanctie aan zich reserveerd, zullende, zoodra voorschreven reglement door hen sal wezen gesanctionneerd en niet eerder, der requestranten genoodschap als een publiek genoodschap bestaan en erkend worden: blijvende dezelve niettemin als drogisten tot het voorschreven gilde belmoren, en als leden van hetzelve gehouden aan de gildewetten en ordonnantiën, reeds gemaakt of nog te maken, mitsgaders de voldoening der inkomgelden en jaarpenningen, gelijk tot heden heeft plaats gehad". Het gecombineerd gilde werd gelast tot afgifte van de sim-

Archief | 1919 | | pagina 153