20 als de commandant bij ons te gast was, ook wel in de Her vormde Kerk, waarbij dan de muzikanten, op het oxaal gezeten, den organist accompagneerden bij het zingen der gemeente, ook dikwijls zonder gezang. Gedurende die Pruisische bezetting had er een openbaar feest plaats, dat ons, jongens, machtig aantrok, daar het 's avonds met een voor ons onbekende algemeene illuminatie eindigde, waarbij naar onze meening het ouderlijk huis de kroon spande. Van waar dat feest? Ik denk dat het een gevolg was van Napoleons afstand van den Pranschen troon op den llen April te Pontaine- bleau of van de aanvaarding van den troon door Lodewijk XVIII op den 3e" Mei, met toestemming der mogendheden. Wat mij waarschijnlijker is, omdat eerst in het begin dezer maand de Pransche troepen Walcheren en de sterkte bij Breskens verlieten. Met die Pranschen verlieten ons ook spoedig de Pruisen. Het escadrón verliet Aardenburg, wel niet bevroedende, dat het in het volgend jaar schier tot den laatsten man bij Waterloo den helden dood vinden zou. Immers zoo werd ons later verteld. Het was kort daarna, dat mijn vader naar 's Hage vertrok aan het hoofd eener deputatie der voornaamste ingezetenen uit Staats- Vlaanderen om den Souvereinen Yorst (later Koning Willem I) de hulde dier landstreek aan te bieden met het uitgedrukt ver langen om weder aan het oude Vaderland te worden toegevoegd. Zulk een reis van Aardenburg naar den Haag behoorde destijds tot de evenementen. Stoombooten nog in de verte niet zichtbaar, spoorwegen niet denkbaar, nauwelijks eenige steenwegen. Tot het jaar mijner geboorte was het land van Gadzand door den breeden zeearm het Zwin van Sluis en Aardenburg nog afgesneden. In dat jaar ontstond door de inpoldering van een gedeelte van dien zeearm de Sophiapolder, zoodat men spoedig daarop een steenweg kreeg van Breskens naar Sluis. In 1813 werd de Aardenburgsche haven ingedijkt, waardoor dus de waterweg van Aardenburg naar Zeeland en Holland voor altijd was verloren gegaan. Nog flauw herinner ik mij het laatste beurtschip op Botterdam van Adki- aan Schippees aan de kaai te Aardenburg. Jarenlang nog moest men om den steenweg van Breskens naar Sluis uit Aardenburg te bereiken, den Oliepotschen dijk, een in den winter schier

Archief | 1919 | | pagina 64