22 Hierbij zij echter nog opgemerkt, dat vóór de geheele indijking van het Zwin er eene geregelde vaart bleef bestaan tusschen Sluis en Holland met zeer goed ingerichte beurtschepen, maar uit den aard der zaak was die reis nog wisselvalliger en onzekerder, dan die van Breskens en Middelburg uit. Welken weg nu de bedoelde deputatie genomen heeft, weet ik niet, maar wel weet ik, dat mijn vader van die reis in de ouder lijke woning terugkwam en veel van zijne ontmoetingen in 's Hage, waar hij menigen ouden vriend terugvond, te vertellen had en inzonderheid van zijne audiëntie bij den Souvereinen Vorst. Daarover is mij vooral eene bijzonderheid bijgebleven, zeker omdat mijn vader haar later meermalen verhaalde. Zij is deze: Zijne Hoogheid wees de deputatie op den breeden Scheldemond, waar door Staats-Ylaanderen van Noord-Nederland gescheiden was, zoodat die landstreek meer eigenaardig met België behoorde ver- eenigd te zijn. De burgemeester (maire) van Hulst, de heer Maertens, medelid der deputatie, gaf dadelijk zijne instemming daarmede met luider stemme te kennen. Geen wonder. Hij was lloomsch-Katholiek. Mijn vader antwoordde echter op 's vorsten aanmerking, dat door nationaliteit, zeden en gewoonten Staats- Vlaanderen meer tot het oude vaderland, dan tot België getrokken werd. Met het oog op den heer Maertens en misschien één of twee andere leden der deputatie, zal mijn vader waarschijnlijk het woord „Godsdienst" niet hebben genoemd. En toch, helaas, was de Godsdienst niet het minste element, dat hier werkzaam was. Lrnmers, het grootste gedeelte, vooral van het Westelijk gedeelte van Staats-Vlaanderen, bestond en bestaat nog uit af stammelingen van vluchtelingen om des geloofs wille. Van de Eransche réfugiés herinner ik mij nog uit mijn jeugd een zeer oud man, Omon, die op den eersten dag des jaars mijn vader zijn Nieuwjaarswensch in de Eransche taal toebracht. Deze kan dus nog iemand geweest zijn, wiens vader tot de vluchtelingen behoorde, die tijdens de herroeping van het Edict van Nantes zich te Aardenburg, althans in de omstreken, zijn komen vestigen. Al die afstammelingen kenden België, waar in de vorige eeuw fanatisme en priesterdwang ten troon zaten en velen hunner waren nog tijdgenooten geweest van van Krieken, die in België's

Archief | 1919 | | pagina 66