45 hun beurs gelden. Maar dit lag nog in de toekomst en zou in niets te kort doen aan hun enthousiasme, waarmede zij de Yader- landsche troepen ontvangen zouden. Immers de grootste pessi mist zou er toen niet aan gedacht hebben, dat de inkwartiering, die voor de deur stond, negen jaren lang zou geduurd hebben. Ja, groot was het enthousiasme. Nadat een paar malen een detachement mariniers onder kapitein Mtjsqüetier (door het volk Mussekwartier genoemd) met herhaalde hoera's was ingehaald en uitgeleid, kwam eindelijk in bezetting eene compagnie van de 5e afdeeling infanterie, eerst luitenant KerckoirlÉ met 57 man, die dadelijk tot het maken van versterkingen overging, daarna kapitein de Lange met de overigen dier compagnie. Met gejuich ontvangen, begon de eerste onverwijld met eene batterij te laten opwerpen op den steenweg van Maldeghem, een vijftal minuten van Aardenburg, later als avancé bekend. De spaiers (mannen van de spade), welke hij daartoe noodig had, kwamen dadelijk in zoo grooten getale op, dat hij ons daarover zijne verbazing en het volk zijne bijzondere tevredenheid te kennen gaf. Opmer kelijk is het ook, hoe groot de sympathie tusschen de militairen, die in Aardenburg gelegen hebben en de inwoners steeds ge bleven is. Zij, die tot hun komst de burgerwacht hadden betrokken, sloten zich nu bij de kleine bezetting aan en ook toen deze grooter werd, bleven die burgers des nachts met de militairen dienst doen. Ik meen, dat wij dit, althans in den beginne, om de drie nachten deden. Gelukkig vonden wij in die winternachten gereedelijk een gewilligen plaatsvervanger om op post te staan in dezen of genen militair, die voor één of twee borrels zich daartoe gaarne bereid verklaarde. Dit duurde eenige maanden lang. Intusschen hadden mijne twee jongere broeders en ik met eenige anderen een sergeant, zekeren van der Plas, verzocht ons in den wapenhandel te oefenen en wij hadden ons verbonden, om, bij eventueelen aanval der Belgen op Aardenburg, ons bij de militairen aan te sluiten. Eenmaal slechts was hier sprake van. Het ge rucht werd verspreid, dat een aanval op een bepaalden dag zou plaats hebben. Ledel kwam dien dag met zijn troep en zijn twee veldstukken Aardenburg binnen. Onze verbintenis getrouw

Archief | 1919 | | pagina 89