55 veland, langs Zierikzee naar de Zuidvliet of de Schengen of wel zij kwamen door het Gat van Ter Veer om op die wijze Veere en Arnemuiden te bereiken. Ook de weg van Keulen naar Brugge leidde langs de oost kust van Walcheren, terwijl ook meermalen vaartuigen van den Rijn naar Engeland den weg langs Walcheren namen. Aanvankelijk ging de scheepvaart van Antwerpen naar zee langs Bergen op Zoom en het tolstation Yersekeroord, dat ver moedelijk gelegen was tegenover Bergen op Zoom op het thans verdronken land van Zuid-Beveland. De Honte of Wester-Schelde was toch in de 14e eeuw nog een onbeduidende rivierarm en eerst sedert 1400 verkreeg deze rivier als scheepvaartweg meerdere beteekenis. Een tijd lang schijnt ook het Zwake, een vaarwater tusschen Borssele en Zuid-Beveland, langs het tegenwoordige Heinkenszand en 's-Gravenpolder als scheepvaartweg tusschen de Arne en de Schelde gebruikt te zijn, doch sedert 1481 was dit in elk geval niet mogelijk, daar in dat jaar het Zwake werd afgedamd. De bloei van de havenplaatsen op Walcheren was echter niet alleen te danken aan hare gunstige ligging doch ook voor een groot deel aan den achteruitgang van Brugge en Sluis, waardoor vele inwoners dier plaatsen zich op Walcheren met hun handel vestigden. Brugge, dat zich in het midden der 15e eeuw nog in zijn vollen luister als middelpunt van handel voor het noordwesten van Europa mocht verheugen, zag op het eind dier eeuw haar toegangsweg langs Sluis bedenkelijk achteruitgaan, zoodat alle scheepvaart op het eind der 15e eeuw ten doode was opgeschreven. Aanvankelijk werd nog van de lleede van Walcheren gebruik gemaakt als ankerplaats voor de schepen, welke voor Brugge be stemd waren, maar spoedig daarop zonden de kooplieden te Brugge hun schepen naar de havens van Walcheren, zoodat in 1499 in Sluis niet meer dan 30 schepen binnenkwamen. In het begin der 16e eeuw ontwikkelde zich zoodoende op de Reede van Walcheren een levendig transitoverkeer, waarbij de groote schepen op de Reede hun lading losten in kleinere schepen, bestemd voor Brugge, Antwerpen, Bergen op Zoom enz.

Archief | 1919 | | pagina 99