5* vervaardigd, waarop de afstanden tot Arnemuiden als middelpunt waren aangegeven en waarop niet alleen vermeld waren de haven plaatsen in de onmiddellijke nabijheid, doch ook plaatsen op grooteren afstand zooals Livorno. Niet alleen bestond er goede gelegenheid om te ankeren, doch ook voor de verbinding met den wal was gezorgd door goede aanlegplaatsen, waartoe een groot aantal hoofden (omstreeks '23) langs den oostrand van Walcheren dienden; elke groep van schepen had een bepaald hoofd, zoo ongeveer als thans in het IJ achter het Centraalstation te Amsterdam. Omtrent de verschillende handelswegen, welke in de Middel- eenwen bij Walcheren tezamen kwamen, zijn belangrijke gegevens te vinden in een in Itllfi uitgekomen proefschrift van Dr. Sneller, getiteld: „Walcheren in de 15e eeuw"; bij dit werkje is tevens een kaartje afgedrukt, waarop de verschillende vaarwaters in Zeeland in die tijden zijn aangeduid. De voornaamste handelswegen waren toen le. van de Oostzee en den Elbe- en Wesermond (de Duitsche Hanzesteden) naar Brugge; 2e. van den Rijn naar Brugge; en 3e. van Engeland naar Bergen op Zoom en Antwerpen. Om van de Duitsche Hanzesteden naar het destijds zoo be roemde en welvarende Brugge, de Metropolis van Vlaanderen, te gaan kon men twee wegen volgen en wel buitenom („butendunen") of binnendoor („binnendunen"). De weg „binnendunen" leidde langs de Eriesche Wadden over de Zuiderzee en door de Hol- landsche binnenwateren langs Geervliet en Zierikzee naar de Oostpunt van Walcheren en verder middendoor het tegenwoordige West-Zeeuwsch-Vlaanderen langs Groede naar Sluis en vervolgeus langs het Zwin naar Brugge. Deze binnenweg werd niet alleen gevolgd door kleine schepen, doch ook door grootere, meer zee waardige vaartuigen, want van dezen weg werd o. a. gebruik gemaakt door schepen, welke van de Oostzee naar Brugge en verder naar Calais gingen. Ook de vaartuigen, welke in hoofdzaak buitenom voeren, kwamen op de Reede van W alcheren ten anker. Zij vielen dan het gat van Brouwershaven binnen en voeren tussehen Schouwen en Dui-

Archief | 1919 | | pagina 98