XXV belangrijke diergroep zal willen wijden. Yoorloopig zijn dns alle zoölogica in één afdeeling vereenigd, die nu met recht de Zoölogische afdeeling mag heeten. In de eerste plaats stelde ik mij tot taak om uit te voeren wat mijn geachte voorganger, dr. J. Gr. de Man, als hij te Middelburg woonachtig was geweest, stellig ook zou ondernomen hebben, n.l. om de verzameling meer systematisch te rangschikken. Al is de collectie niet groot, zoo was liet toch dikwijls lastig een bepaald voorwerp te vinden, en na te gaan of zeker dier al of niet vertegenwoordigd was. Voor den gewonen bezoeker kan het museum meer nut stichten, en kan het ook meer zijn belang stelling boeien, wanneer de zoölogische voorwerpen in hunne natuurlijke groepen bijeengeplaatst zijn; voor den vakman is het gewenscht, dat hij dadelijk een overzicht krijgt welke soorten het museum van een bepaalde diergroep bezit. Ik stel mij voor, en ben ook reeds daarmede begonnen, om een scherpe scheiding te maken tussclien de fauna van Zeeland, d. w. z. de in onze provincie verzamelde voorwerpen, en de overige voor werpen, de algemeene zoölogische verzameling. Voor zoover dit mogelijk is, moet ik er bijvoegen, daar bij vele voorwerpen, voornamelijk bij de vogels, opgaaf van localiteit ontbreekt. In beide groepen worden dan het spiritus-materiaal en de droge voorwerpen afzonderlijk gerangschikt. Bij die bewerking maak ik tevens een lijst van alle voorwerpen, die tot de zoölogische afdeeling behooren. Met de fauna van Zeeland ben ik reeds grootendeels gereed gekomen. Bij de bewerking daarvan kwam ik tot de ontdekking dat onze collectie een mollusk bezit, blijkens de aanwezige weeke deelen levend aangetroffen, en, volgens een aanteekening van dr. J. G. de Man, in Zeeland verzameld, dat voor zoover ik weet, tot nog toe niet vermeld was als tot de fauna van Neder land behoorend. Het is een tolhoren-soort, in de verzameling als Trochus zizyphinus geplaatst, maar die volgens de nieuwere nomenclatuur Calliostoina zizyphinus moet heeten. Ook vond ik er een merkwaardigen, monstrueuzen vorm van de alikruik, Littorina littorea, door dr. J. G. de Man in de Oosterschelde verzameld. Dit jaar de rangschikking der verzameling voortzettend, hoop ik

Archief | 1920 | | pagina 29