XXVI in het volgend jaarverslag een overzicht te kunnen geven van de indeeling en de plaatsing der zoölogische voorwerpen in de verschillende vertrekken. De anthropologics, in hoofdzaak schedels, zijn door mij ver geleken met den geschreven catalogus van dr. J. C. de Man, en daarnaar gerangschikt. De pathologies, voor zoover zij in het museum aanwezig zijn, zijn bij elkaar geplaatst. Bij een bezoek aan het gasthuis heb ik mij op de hoogte gesteld van de voorwerpen, eigendom van ons Genootschap, die daar bewaard worden, liet is mijn voornemen om die voorwerpen met een kenteeken te voorzien. Ten slotte zij nog vermeld, dat op de tweede verdieping een vertrekje ter beschikking van den conservator is gesteld en door de goede zorgen van den concierge zoo is ingericht, dat hij er, wind en weer dienende, eenige werkzaamheden kan verrichten. De afdeeling kreeg de volgende aanwinsten, alle door geschenk Van den heer G. J. van Oordt te Bilthoveneen verzameling in de Zeeuwsche wateren gevangen lagere dieren, tot acht soorten behoorend, van elk verscheidene voorwerpen, 11.1. 1 medusevorm van een Hydrozoon, 4 Polvchaeta, 1 Sagitta, 1 Grustacee, 1 Mollusk. Van mejuffrouw M. G. X. de Man te Middelburg: een schelp van Tridacna gigas, opgevischt in den mond van de Schelde. De plaats, waar dit voorwerp gevonden werd, heeft vroeger ver scheidene fossiele skeletdeelen van zoogdieren opgeleverd. De aanwezigheid van deze schelp op die plaats moet echter aan het toeval worden toegeschreven. De reusachtige schelpen van Tridacna gigas, die o. a. in onze Oost-Indische bezittingen voorkomt, werden vroeger veel naar Europa vervoerd om als tuin sieraden, en ook als wij waterbekkens in kerken gebruikt te worden. Ons exemplaar is waarschijnlijk ten gevolge van een schipbreuk in den mond van de Schelde terecht gekomen. Van dr. J. G. de Man te Yerseke: een verzameling zeedieren uit de Zeeuwsche wateren, 11.1. -1 vissollen, elk tot een afzonderlijke soort behoorend, 7 Crustaceën, tot vier soorten behoorend, 1 Eehinoderm, 10 Mollusken, tot twee soorten behoorend, waarvan een met eieren, vastgehecht op oesterschelpen, en eenige schelpen

Archief | 1920 | | pagina 30