3 omgezet. Tot leeraren werden aangesteld: J. W. Gericke (boet- seeren), Willem Schout (architectuur), Daniël de Keijzeh (tee kenen naar prent en pleister), J. Peekois, J. Ooebmans, Th. Gaal, Maartens en P. van Dam. De prijzen, waarmede de leerlingen, zouden worden bekroond bestonden in boekwerken 2), die fraai ingebonden, met wapens of met het zinnebeeld der Academie in gouddruk waren versierd. v De toenemende bloei der instelling maakte het wenschelijk ook naar het „levend model" te laten teekenen, waarvoor een uit de hand gedreven zilververgulde medaille als lste prijs zou worden bestemd; de hoogste belooning voor den primus in architectuur zou uit een zilveren, of afgegoten, of slechts gegraveerd, bestaan. Jacob Peekois zou het ontwerp voor de stempels dezer zilveren medailles maken, terwijl Gericke aangezocht werd een schets alsmede een begrooting te leveren voor de groote zilververgulde medaille en wel een „van gedreven werk van agter ruimte voor de graveering van den naam" etc. latende en tot zinnebeeld heb bende hetzelfde motief als dat van het, cachet van de Academie 3). De naam van den bekroonde werd in werkelijkheid niet op de keerzijde, maar op den kant gegraveerd. Gericke heeft de op dracht aanvaard en een zeer fraai gedreven zilververgulden penning 1) Het ontwerp voor de prijsteekening in de hoogste klasse was „een staand academieheeld met de handen in de hoogte, houdeude een touw; in de 2e klasse een groot vrouwenhoofd: ecce mater tua; in de 3e klasse verschillende figuren". Het ontwerp voor architectuur bestond uit „een 8-zijdige coepel en een teekening van een trap". 2) In 1789 werden uitgereikt: Hoogstraten, in marokijnen band£2.15.4. Wolf Haet, Kort begrip van alle mathematische wetenschappen, in marokijnen band2.4.8. Goeree, Menschkunde in schildpadden band1.5. Goeree, Bouwkunde 1.5. Lairesse, Teekenboek, Fransche band0.14. Philips, Perspectief, 1.1. Vervolgens werden bij andere gelegenheden o. a. nog uitgereikt het graveerwerk van Ploos van Amstel en Da Vinci's verhandeling over de schilderkunst. 3) Jacob Perkoïs ontving, volgens ordonnantie no. 38, voor het maken van twee teekeningen voor- en keerzijde tot modellen van de medaille de som van 1. 15. 4, gelijkstaande aan 10 g. 12 stuivers.

Archief | 1921 | | pagina 61