6 penning, maar hangende aan een zijden lint. De overige prijzen bestonden uit boeken. Daar de mogelijkheid bestond, dat tusschen- tijds een penning benoodigd mocht wezen, wilde men eenige exemplaren in voorraad hebben, die Kockeks tegen f 4,18 per stuk, te zamen 15.2.1 uitmakende, den Heeren leverde. Deze had intusschen van een nieuw gemaakten stempel een proef in roodkoper doen slaan, die in de vergadering van Maart 1791 werd goedge keurd. Hij ontving er f 300 voor „mit sinstaande voor springen". Kockers was hiermede niet tevreden, wilde bovendien nog drie rijksdaalders hebben voor het bewaren en roestvrij houden er van en f 4 voor het stempelen van iederen penning boven de f 5, welke het stuk aan fijn zilver waard was. Over deze zaak werd lang gedelibereerd. Men zou Kockers het vrije honoraire lidmaatschap aanbieden in plaats van de gevraagde drie rijks daalders en, als hij daarop niet wilde ingaan, moest men eens bij mevrouw de wed. Holtzhey informeeren, wat die dame voor het stempelen der medailles verlangde. Kockers antwoordde, dat hij accoord ging met het vrije honoraire lidmaatschap, maar de aangeboden douceur van een dukaat 's daags voor zijn toezicht bij het stempelen, „als waarna men dan zooveel penningen kon laten slaan als men wilde", sloeg hij als te geringe belooning van de hand. Mevrouw Holtzhey daarentegen verklaarde het stempelen der penningen, buiten het gewone loon, gratis te willen doen, welk belangloos aanbod gaarne werd aanvaard. Voortaan werden dus de prijspenningen op stempels, door Kockers gesneden in de Zeeuwsche munt vervaardigd. De Academie heeft opgewekte en minder aangename tijden doorleefd. Onder de eerste mogen worden gerekend de kostbare geschenken, die nu en dan door aanzienlijke personen aan de instelling werden vereerd. Zoo ontving het Bestuur in 1787 een kapitale schilderij van Hobbema, door Jacob Bogerd, oud-burge meester van 's Lands Vrije van Sluis geschonken, terwijl de heer Kien van Citters een schilderij uit een nog vroegere periode aanbood, die men toen aan Dürer 1) toeschreef. 1) Dit is het stuk Salomo's offer door Bus, Bosch of Buys, eeu meester van Jan Scorei, te Alkmaar, 15091529. Het is in 1902 bij de firma Fred. Muller voor 5900 verkocht.

Archief | 1921 | | pagina 64