7 In 1793 werd de Vergadering opnieuw verrast door de schen king van een pleisterbeeld, vertoonende de Larische vorstin Artemise, verzamelende in een urn de lijkasch van haar gemaal, op welker piëdestal het zeer kennelijk silhouet van wijlen den g directeur L. Bomme benevens de woorden obiit 1788 en Ae. 61 20 waren aangebracht Dit silhouet was door De Keijzer ver vaardigd aan Gaal dankte men de inscripties. Het was een geschenk van den heer Ackgumans. Men -was er zeer mede ingenomen vooral „vanwege het portret van den ijverigen voor stander van geleerdheid, dat nu aan de vergetelheid zou worden ontrukt en wiens verdiensten aan de Academie daardoor zouden worden vereeuwigd". Van Joh. Ooremans, die in 1785 op 44-jarigen leeftijd was overleden, werd een buste op marmeren voetstuk door het lid Cami-ioüt aangeboden. De prachtige schilderij, de visehmarkt te Antwerpen 2) in 1574 van Joachim Beuckelaer, kwam in 1793 binnen. Dit alles ge tuigde van groote belangstelling en bloei, maar daartegenover stonden finantiëele moeilijkheden, omdat de veranderde tijdsom standigheden zich ook hier deden gelden. Het aantal honoraire leden nam zichtbaar af; waren er in 1796 nog 229 aanwezig, in 1803 was dit getal, toen de 25ste algemeene vergadering plaats vond, tot 121 leden geslonken. Daarbij maakten de leerlingen zich nu en dan aan allerlei baldadigheden schuldig, dronken zelfs jenever op de les, staken voorwerpen in liet vuur, enz.kortom de Fransche leus van Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap, begon hun jeugdig gemoed te bestormen, het ging soms zoo erg, dat tijdelijke schorsingen plaats hadden. Het gebeurde ook wel, dat de leeraar schuld had aan het minder goede gedrag der leerlingen, omdat hij zonder reden op te geven van de les wegbleef. Geen wonder, dat het reglement van orde bepalingen van deze soort bevatte: dat zij geen tabak mochten knaauwen, geen pijp aan- 1) ZieCatalogus stedelijk museum vau oudheden te Middelburg, 4de uitgaaf, 1910, p. 189, no. 218, waar het voorwerp vermeld staat als „afbeelding van het grafmonument in gips ter nagedachtenis van L. Bomme, overleden 20 Maart 1788, met silhouet portret". 2) Catalogus der veiling, no. 6.

Archief | 1921 | | pagina 65