11 uitersten nood zou worden verkocht, zelfs al bood men tot 2000 toe, men zou het niet verkrijgen". De schilderij prijkt thans naar ik meen, als een ster der eerste grootte in the National Gallery te Londen. Ter eere van Peekois moet worden gezegd, dat hij tot het laatst toe tegen den verkoop gekant bleef en aanraadde het stuk te behouden, ook omdat het waarde aan de A cademie gaf en vele liefhebbers trok. Of op de overige schilderijen ook een bod is gedaan, vond ik in de notulen, die ik heb doorgezien, niet vermeld, in ieder geval waren zij in het begin dezer eeuw nog in de zalen van het Kunstmuseum te zien; nadien zijn zij in 1902 bij de Firma Fred. Muller t) te Amsterdam in openbare veiling verkocht. Een tweede tegemoetkoming aan de uitgeputte kas was een bezoek aan de Academie van Koning Lodewijk Napoleon in 1809, die bij die gelegenheid f 3000, namelijk zes assignaties, ieder groot f 500, aan de nuttige instelling schonk. Of aan den edelmoedigen vorst een exemplaar der medaille in goud of in zilververguld is vereerd, vond ik in de notulen niet vermeld. Het bleef echter zaak de zuinigheid te betrachten en met dit doel voor oogen werden de prijsboeken niet meer in marokijnen, maar in schildpadden banden gebonden, wat veel goed- kooper uitkwam. In genoemd jaar waren slechts 72 betalende honoraire leden ingeschreven, die te zamen 129 rijksdaalders bijbrachten. De inkomsten liepen tot f 545 op, maar werden door de uitgaven overtroffen. Na 1815, het jaar der herleving van Nederland, ging de Academie weder in bloei vooruit. Het getal honoraire leden steeg tot 219, bijbrengende f 569, terwijl de leerlingen f 270 betaalden. Wij hebben gezien, dat tot nu toe de belooningspenningen bestonden uit: lo. een gedreven zilververgulde medaille van groote afmeting; 2o. een afgietsel daarvan eveneens in zilververguld 3o. op stempels geslagen zilveren penningen; 4o. deze met goud overtrokken. 1) De catologus der veiling met opgave der behaalde prijzen is in de Provinciale Bibliotheek alhier aanwezig.

Archief | 1921 | | pagina 69