17 Dirks no. 698 vermeldt den prijspenaiing door Koning Willem 111 in 1849 ingesteld. In 1852 telde de Academie 159 honoraire leden, die f 637 betaalden, terwijl de leerlingen f 299 in de kas stortten. De ontvangsten bedroegen in dat jaar f 2571, de uitgaven f 2413, zoodat er een goed slot te vermelden viel. Een paar jaar later vierde men feest, toen de leeraar G. E. Grauss 25 jaar aan de Academie was werkzaam geweest. Hij ontving bij die gelegenheid een zilveren medaille op den stempel der Academie geslagen, aan een zilveren ketting hangende. Den 25sten September 1853 had te zijner eere een fakkeloptocht door de leerlingen plaats. De prijsuitdeelingen werden na 1867 gestaakt, daar in October van dat jaar de lesgeving op de inrichting als geëindigd was verklaard. De oorzaak van de sluiting was de instelling door de gemeente van de Burgeravondschool, noodig geworden door de nieuwe wet op het middelbaar onderwijs. Men begreep dat de jaarlijksche stedelijke subsidie van f 1000 niet meer zou worden verleend. Toch hadden zich in November 1866 nog 112 leerlingen voor de lessen aangegeven, waaronder 10 weezen, die gratis onderricht ontvingen. Een commissie, daartoe benoemd, verklaarde, dat het niet doenlijk zou zijn zonder de subsidie het onderwijs op den gewonen voet voort te zetten. Daarmede was het lot van de Academie beslist. De prent-, industrie- en bouw- kamers werden toen aan de gemeente verhuurd, terwijl de inven taris, op enkele interessante dingen na, gratis in bruikleen werd gegeven. Het Bestuur schonk aan het Zeeuwsch Genootschap zes portretten in olieverf van de volgende schilders: Th. Gaal, J. C. Gaal, J. Perkois, (twee verschillende exemplaren) Aakt Schoüman en Joh. Camphout, alsmede het conterfeitsel van J. S. Schorer. De kostbare antieke schilderijen werden later in bruikleen aan het inmiddels opgerichte Kunstmuseum afgestaan. Den 28sten April 1892 werd het gebouw der Academie aan de Gemeente in eigendom overgedragen. Yan toen af bleef de inrichting zich bepalen tot het bevorderen der teeken-, bouw- en schilderkunst. Alhoewel ook aan de Middelburgsche Teeken-Academie niet alles volmaakt zal zijn geweest wat ter wereld kan zich daarop beroepen heeft zij bijna een eeuw lang uitstekend onderwijs

Archief | 1921 | | pagina 75