24 huidigen dag op alle kaarten van Frankrijk duidelijk wordt aan gegeven, wanneer „Guizzante" de juiste lezing is, dan komt het woord volgens den klank inderdaad vrij nauwkeurig overeen met Witsant of Wissant; maar anders wordt het, wanneer men „Guzzante" behoort te lezen. Dan kunnen onmiddellijk tegenover de ongenoemde autoriteiten, door Gladstone aangeroepen, anderen worden gesteld, die althans de mogelijkheid toelaten, dat niet Wissant maar Kadzand, ten Noorden van Brugge aan de Wie lingen gelegen, door Dante bedoeld wordt x). Ik wil trachten, deze mogelijkheid tot zekerheid te ontwikkelen. Vooraf worde opgemerkt, dat de keus moet vallen tussclien Wissant en Kadzand. Een derde plaats, die in aanmerking zou kunnen komen, is niet te vinden. Voorts zou Wissant al bijzonder slecht gekozen zijn als zuidelijk grenspunt van het Vlaamsche dijkenland. Voor zoover dit laatste thans op Franschen bodem ligt, strekt het zich uit ten Noorden van Bergues St. Winoxbergen] van de Belgische grens tot Grevelingen 2), dus geenszins tot voorbij Calais. Daaren tegen was de streek om Brugge, met inbegrip van Kadzand, reeds vroeg van dijken rijkelijk voorzien. Ten bewijze hiervan wil ik mij niet beroepen op de eigenaardige kaarten in het llijksarchief te Middelburg, die den toestand van een gedeelte van Vlaanderen en Zeeland in 1288 weergeven 3), in het algemeen omdat te veel op haar authenticiteit valt af te dingen en in het bijzonder wijl Kadzand daarop als een deel van het vasteland is geteekend, ter wijl het reeds in een charter van 1231 uitdrukkelijk een eiland wordt genoemd 4), hetgeen volkomen overeenstemt met de woorden van het privilege voor liet Vrije van Brugge, waartoe Kadzand 1) Zie de literatuur, aangehaald door Scartazzini, La Divina Commedia, 135, ad 4. L. grlliodts van Severen, Coutumes des petites villes et seigneuries enclavées du quartier de Bruges, II, 4, geeft de lezing „Cazzante", die zonder twijfel voor Kadzand zou beslissen. Ik heb deze lezing echter nergens anders aan getroffen. 2) E. Lavisse, llistoire de France, li, 69. 3) De belangrijkste is beschreven onder nr. 23 bij C. de Waard, Inventaris van kaarten en teekeningeu van het Rijksarchief in Zeeland, 5. 4) Serrure, Cartulaire de St. Bavon, 171.

Archief | 1921 | | pagina 82