VII in dezelfde richting ontwikkeld is als die van den spreker zelf, kan niet nalaten een opwekkenden invloed uit te oefenen en komt zeker aan de wetenschappelijkheid der voordrachten ten goede, hetzij die betrekking hebben op een algemeen dan wel op een Zeeuwsch onderwerp. Het tegenwoordig bestuur is overigens voornemens het algemeene doel van het Genootschap te accentueeren door het doen houden van lezingen over algemeene onderwerpen door geleerden, van wier persoonlijken invloed de leden, wegens hun verblijf aan de peripherie van het land, anders vrij zeker verstoken zouden blijven. Een begin van uitvoering is aan dit plan reeds gegeven door het optreden van Prof. Siedentopf uit Jena, in Eebruari j.l., met een demonstratie van microscopische films, te helpen mogelijk ma ken. Het Natuurkundig Gezelschap nam tot het voorbereiden van deze voordracht het initiatief. Of wij op den duur tot blijvende samenwerking met dat Gezelschap kunnen komen eri daarmee tot een betere organisatie van het wetenschappelijk leven hier ter stede, is thans nog niet te zeggen. Voor het Museum geldt in hoofdzaak hetzelfde als hiervóór over het doel van het Genootschap is opgemerkt. De algemeene organisatie van het Museumwezen hier te lande wordt voorbereid; het vraagstuk is in volle fermentatie, vooral sedert het verschijnen van het rapport der Rijkscommissie ad hoe. Komt de organisatie, zooals op den duur stellig te verwachten is, tot stand, dan zal ook ons museum daarin zijn bijzondere plaats blijken in te nemen. Totdat het zoover is, althans totdat zich een algemeen oordeel gevestigd heeft, lijkt het raadzaam niet te veel aan de verzame lingen en haar inrichting, gelijk die historisch ontstaan zijn en zich ontwikkeld hebben, te veranderen. Zeker zijn er gegronde aanmerkingen te maken, maar het mag ons intusschen tot troost strekken, dat het museum, ook in zijn tegenwoordige gedaante, aan een algemeene behoefte voldoet, zooals blijkt uit het bevredigend aantal bezoekers. Het scheen mij wenschelijk toe deze opmerkingen ter oriën teering te doen voorafgaan aan het eigenlijke jaarverslag, dat ik de eer heb thans voor de eerste maal in Uw vergadering uit te brengen.

Archief | 1922 | | pagina 15