XI sparen. Slechts wanneer vóór den middag den concierge verzocht werd de kachel aan te houden, zou deze langer aan en de lees kamer langer open gehouden worden. De conservator der Zelandia Illustrata heeft het volgende verslag uitgebracht: „In het afgeloopen jaar werd teruggekomen op het besluit van 1914, waarbij de gedrukte kaarten uit den atlas werden gelicht en onder de hoede van den bibliothecaris der Provinciale Bibli otheek waren gebracht, ten einde met de aldaar aanwezige kaarten te kunnen worden vereenigd; de geteekende werden met hetzelfde doel naar het Rijksarchief overgebracht. Terwijl echter daar de samen smelting en beschrijving vrij spwedig haar beslag kreeg, was zulks met de collectie ter Provinciale Bibliotheek niet het geval. Het provinciaal bestuur was zelfs voor de beoogde samensmelting niet geporteerddaardoor kon echter zonder eenig bezwaar op de indertijd genomen beslissing worden teruggekomen. Want daar de kaarten herhaaldelijk worden gebruikt voor de bestudeering van topografische kwesties, waarover de prenten alleen geen vol doende licht geven, werd de scheiding meermalen als een bezwaar gevoeld. Het bestuur vereenigde zich met mijn voorstel, het bruikleen op te zeggen, en in het najaar werden de kaarten wederom naar hetmuseum teruggebracht. Slechts een deel der kaarten- collectie is hiermede echter voor den arbeid in de Zelandia op het museum beschikbaar gekomen; de aan het Rijksarchief in bruikleen gegeven geteekende kaarten blijven daar. Waar zoowel de bewaring aldaar aan eisclien voldoet, die het museum on mogelijk kan vervullen, alsook hierdoor vereeniging van ge teekende kaarten betreffende Zeeland is verkregen, vind ik geen vrijheid voor te stellen, ook dit bruikleen op te zeggen. Het blijft overigens te betreuren, dat nu een splitsing moet blijven bestaan, temeer nu de moderne denkbeelden omtrent museum- beheer op concentratie doen aansturen. Redeneert men consequent in deze lijn door, dat zou overdracht van den geheelen atlas aan het Rijksarchief de meest logische oplossing wezen, maar be zwaren van practischen aard verzetten zich hiertegen. In verband met de overdenkingen omtrent doel en programma

Archief | 1922 | | pagina 19