XII van onze collectie is mij in het afgeloopen jaar ook de ver houding der Zelandia, als provinciale verzameling, tegenover de gemeentelijke collecties, met name ten opzichte van den atlas der gemeente Middelburg, meermalen door het hoofd gegaan. Men kan zich op het standpunt stellen, dat een provinciale collectie boven de locale gaat, en het mindere zich in het meerdere heeft op te lossen; aan den anderen kant is echter ook wel iets te zeggen voor de redeneering, dat de provincie zich onthoude, als de gemeente blijken geeft op behoorlijke wijze hetzelfde doel, i. c. het aanleggen en bewaren van een prentverzameling, te be hartigen. Temeer klemt dit laatste, daar bij een gemeente-archief uiteraard een aantal kaarten en teekeningen behooren, die archief stukken zijn en die dus niet afgestaan kunnen worden, die van zelf de kern vormen van een collectie prenten, die overigens voor den archiefdienst onmisbaar te achten is. Bijzonderlijk is deze kwestie van belang voor de plaats van vestiging der collectie, voor Middelburg, daar zich door de bestaande splitsing telkens de moeilijkheid vocrdoet, dat men bij bestudeering van historisch- topografische kwesties een oplossing alleen kan vinden, door prenten van Genootschap naar Archief, of omgekeerd, te doen overbrengen. Voorshands onthoud ik mij echter van voorstellen hieromtrent, zoowel wegens de moeilijkheid tengevolge van „de personeele unie" een objectief oordeel te vellen, als wegens het feit, dat over dergelijke kwesties in de museumwereld het laatste woord nog niet gesproken is. In afwachting misschien van een andere regeling, blijve intusschen het voor eenige jaren genomen besluit van kracht, ten behoeve der Zelandia geen medioburgica meer aan te koopen, tenzij de gemeente hierbij in gebreke mocht blijven. Ten aanzien van de door mij ontworpen reorganisatie der collectie, is in het afgeloopen jaar overigens weinig voortgang gemaakt; de tijd ontbrak om naast andere werkzaamheden de nieuwe beschrijving der stukken te vervolgen. De aanwinsten waren dit jaar gering en niet zeer belangrijk. Verkregen werden een aantal foto's van verdwenen of bedreigde monumenten, als het hek van Dijkzicht onder Souburg, Lam- merenburg onder Ivoudekerke en een watermolen te St. Maartens-

Archief | 1922 | | pagina 20