XVII naamd Zaansch stopwerk) en omzoomd door een breede met de hand bewerkte kant, vermoedelijk het „Vieux point de France" in de 18e eeuw in zwang. Over de meest geschikte plaatsing van den deken bestaat thans nog geen vast plan. Een tweede aanwinst bestaat uit 2 looden modellen, waarop oudtijds zilveren boerenbroekstukken geperst werden. Het aardige van deze vormen bestaat hierin, dat de voorstelling ervan ontleend is aan den gedenkpenning van Frederik den Groote op zijne veroveringen bij Praag in 1757, door den Hollandschen stempelsnijder J. G. Holtzhey vervaardigd. Toen in 1774 Middelburg feestvierde ter eere van de tweehonderdjarige bevrijding der stad, meende een toenmalige zilversmid goed te doen door dit feit op boerenbroekstukken te herdenken. Hij veranderde den bliksem slingerende Germania in een soort engel met korenaren in de handop het schild liet hij het woord „des Vredes" (Engel des Vredes) plaatsen, terwijl het jaartal 1774 ook op de 200 jaar geleden plaats gehad hebbende bevrijding der stad van de Span jaarden wijst. De Afdeeling Zeeuwsche Kleederdrachten en de Ouderwetsche kamer trokken opnieuw veler belangstelling". Voor de verzameling van porcelein en aardewerk schonk Mej. M. de Bruijne een kopje en schoteltje, beschilderd door Mej. Anna Abrahams. Aangaande de schilderijen kan het volgende worden mede gedeeld. Het comité voor de huldiging van Mr. H. J. Dijekmeester bij diens aftreden als Commissaris der Koningin in Zeeland stelde, in overleg met den gehuldigde, het batig saldo ter beschikking van het Genootschapsbestuur, om daaruit de restauratie te bekos tigen van de schilderijen, die daarvoor het eerst in aanmerking kwamen. Het bestuur heeft die schenking dankbaar aanvaard en na zorgvuldig deskundig onderzoek van de collectie om te beginnen de herstelling van de portretten van De lluijter door Ferd. Bol en van Boerhaave opgedragen aan den schilderijenhersteller H. G. Luitwieler te Botterdam. De beide stukken zijn nog niet Archief 1922. b

Archief | 1922 | | pagina 25