o onder den naam van het Vrije van Sluis. Het Vrije van Sluis eerder het Oost-Vrije genaamd. Vanwaar die naamsverandering? Die naamsverandering houdt verband met de wordingsgeschiedenis van de Zeeuwsche bevolking in dat gewest. Als ik het zoo zeggen mag: in het Oost-Vrije nog Vlamingen en in het Vrije van Sluis Hollanders. Onder het Oost-Vrije nog Vlamingen. Het Oost-Vrije vormde met het West-Vrije en het Noord-Vrije van oude tijden her het Vrije van Brugge. U de roemvolle geschiedenis en den grooten luister van het Vrije van Brugge te schetsen, zou te ver voeren. Slechts zij gemeld, als staande met ons onderwerp in het nauwste verband, dat ook het Vrije van Brugge tot de Unie van Utrecht is toegetreden. Op 26 Juli 1581 heeft het mede Philips II plechtig helpen afzweren. En eenmaal in het verband der Unie opgenomen ging in Maart 1582 de benoeming van Jonker Jacob de Grijze tot hoogbaljuw van het Vrije van Brugge uit van den destijds als landsheer gehuldigden Hertog van Alenpon en Anjou. De eerste jaren der Unie van Utrecht zijn niet de gelukkigste geweest. Door verraad ging veel verloren. Ook de stad Brugge viel door verraad in het jaar 158-1 Panna in handen, in haar val het West-Vrije en het Noord-Vrije medesleurende. Geheel het Vrije van Brugge, het Oost-Vrije uitgezonderd, werd van de Unie van Utrecht losgescheurd, om er nooit meer mede hereenigd te worden. Alleen het Oost-Vrije bleef voor de Unie behouden en kreeg bij resolutie van 5 Februari 1586 ontslag van alle onderhoorigheid aan het Vrije van Brugge. Wel moest ook datOost-Vrije in 1587 voor het wapengeweld-van Parma zwichten, doch toen het in het jaar 1601 door Prins Mauuits uit der vijanden geweld bevrijd werd, bleef het - met onderbreking van het Fransche tijdperk voor goed aan Noord-Nederland verbonden. Toen werd het Oost-Vrije herschapen in een echt Hollandscli plekje, dat in dat opzicht tot op den huidigen dag met de beste deelen van ons Vaderland kan wedijveren. Het Oost-Vrije is niet door wapengeweld van het Vrije van Brugge losgerukt. Neen, door Maurits' krijgsbeleid is het Oost-Vrije in eene positie gekomen, waarin het geheele Vrije van Brugge krachtens zijn eenmaal verpand woord van trouw aan de Unie van Utrecht had behooren te verkeeren.

Archief | 1922 | | pagina 58