10 colleges niet meer. Ik wensch slechts alleen bij de nieuwe rechts colleges stil te staan, omdat dit voor mijn onderwerp van bet meeste belang is. Volgens mededeeling van Mr. E. Risseeuw werd er voor Zeeuwsch-Vlaanderen een afzonderlijke rechtbank te Sas van Gent gevestigd. O ironieMen kon geen rechters en geen advocaten vinden. Daarna beproefde men de vestiging te Assenede en te Eecloo, doch ook in die plaatsen stuitte men op dezelfde be zwaren. Zoo werd dan bij besluit van 13 Februari 1796 geheel Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht onder het rechtsgebied van de Rechtbank te Gent. Op 3 Maart 1796 werden de eerste vrede rechters geïnstalleerd, t.w. voor Sluis Stern, voor IJzendijke Faro en voor Oostburg Hochart. Tijdelijk gebrek aan rechters en advocaten moge een gereede aanleiding geweest zijn de Rechtbank telkens te verplaatsen, toch lag de oorzaak dieper. A iemand minder dan de Fransche Minister zelf sprak het uit, dat de verplaatsing naar Gent geschiedde met het uitdrukkelijk doel, om aan Zeeuwsch-Vlaanderen eene zoo danige bestendigheid te geven, dat de mogelijkheid en zelfs de hoop zoude verdwijnen om tot een ander Gouvernement over te gaan. „Zeeuwsch-Vlaanderen Franseli maken" was de grondge dachte. Is men hierin door de nieuwe rechterlijke indeeling geslaagd? Ik betwijfel het. Zelfs een der eerste burgerplichten „eerbied voor de rechterlijke macht" heeft wel ontbroken. Bij gebrek aan beter werden bij de Rechtbank te Eecloo pro cureurs en deurwaarders uit herbergiers en kroeghouders gere- cruteerd. Tot rechter in de Rechtbank te Gent werd benoemd een zekere E me rij, die, uit Brugge gevlucht, te Sluis een kroeg en gaarkeuken exploiteerde. De grilfiersdiensten bij het Vrede gerecht te Oostburg werden waargenomen door Boürdeau, pre dikant bij de Waalsche Gemeente te Groede, die vrijwel onder het uitvaagsel der maatschappij gerangschikt kon worden. Zullen de rechtzoekenden niet dikwijls de verzuchting geslaakt hebben Leefden wij nog maar onder het hoogbaljuwschap van Mattheus Hennequin? „Fransch maken" was het parool. Iedere gelegenheid werd daarvoor benut. In het begin der 19s eeuw waren eenige

Archief | 1922 | | pagina 66