15 Wie zijn liet, die daar hun laatste rustplaats hebben gevonden? I)e bekende oudheidvorsclier Frkderik Nagtglas noemt deze begraafplaats eene rustplaats der bannelingen. En te recht, want het zijn blijkens de opschriften Portugeesche Joden, die na een zwervend en onrustig leven, voor een deel in Middelburg hunne woonplaats en allen daar hun laatste rustplaats gevonden hebben. De aanwezigheid van deze begraafplaats wijst er dus op, dat er in deze stad in vroegere eeuwen eene Portugeesch-Joodsche of Sephardische Gemeente is geweest, waartoe blijkens de namen en geslachtswapens op de zerken afstammelingen van de aanzienlijkste en meest bekende geslachten hebben behoord. Deze Gemeente bestaat echter niet meer; in de eerste helft der achttiende eeuw is zij geheel verdwenen. Als eene der oorzaken hiervan noemt Nagtglas, (de Algem. Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Middelburg 157-1—1860, bl. 126) dat de Regeering en Kerkeraad van Middelburg de Joden in het oog hielden en zoolang wurmden, totdat deze rijke en nijvere menschen deze stad verlieten en daardoor aan Middelburg eene onherstelbare schade werd toege bracht. Dit oordeel nu deed mij het plan opvatten, eens te onderzoeken, wat de Acta van den bijzonderen Kerkeraad hierover vermelden; wat ik gevonden heb, laat ik hier thans volgen. Aan de mededeeling hiervan moet echter eene enkele opmerking voorafgaan, deze, dat de komst dezer Portugeesche Joden niet de eerste poging der Joden is geweest, om zich hier te vestigen. Zooals men weet, is in ons werelddeel Spanje het land geweest, waar de Joden het eerst werden aangetroffen. Volgens eene over levering, die Mr. Izaak Da Costa geloofwaardig toeschijnt, hadden reeds kort na de verwoesting van den eersten tempel Joden uit den Stam van Juda en het huis van David zich daar gevestigd. Zeker is, dat er in de 10de eeuw velen gevonden werden; in de eerste helft der 14de eeuw waren zij daar in groot aanzien en tot hunnen hoogsten bloei gekomen. Doch daarna werd het anders; men begon hen te bemoeielijken en te vervolgen; in 1492 werd door de regeering het besluit genomen, dat binnen vier maanden alle Joden Spanje moesten verlaten. Naar alle streken trokken de bannelingen; de meesten naar Portugal, waar zij eenigen tijd bleven, doch ook weer verdreven werden. Toen begonnen zij

Archief | 1922 | | pagina 71