19 haere hercoraste liebben ende omdat de Heere Jezus Christus ten opsiene van syne menselycke nature uit hun syne afcomste heeft". 2. „omdat se conserveerders syn geweest van de boecken des O. Testamenten en onder de Christenen dienst connen doen, om de onvervalstheyt des selfs te betoonen de heydenen, sara- cynen, Atheisten e.d.". 3. „omdat se aldaer de beste occasie ende exempel hebben, om haerselven te bekeeren". 4. „omdat se ons een exempel syn van den goddelycken toren tegen de verachters van het evangelium". 5. „omdat de oude kke, gelyck Augustinus verhaelt, ende oock welgeachte hedendaegse Christelycke republycken haer onder hen de bylevinge niet en weygeren". Volgens het advys kan men dus de Joden niet weigeren, maar moeten zij toegelaten worden, evenwel onder de noodige beper kingen en wel allereerst onder conditie „dat se haerselven de autoriteit der respectieve magistraten ende placaeten van politie, daerse onder mochten leven, eomen te onderwerpen". En verder „dat naer dese volgende conditiën met hun geliandelt werde" I. „dat mense onder de Christenen, in sulcken menigte niet en laete woonen, datse de republyck door oproer en tumulte in swaerighyt ende onraste connen brengen". II. „dat men niet ten principaele en sie op het uyterlvk profyt,, maar om des te beter het goet van haere siele te helpen bevorderen". III. „dat men haer niet te veel vryheyt toe en laete om onder de Christenen al te gemeen te verkeeren ofte Christenen tot haere dienstknegten ofte dienstboden als slaeven en late ge- bruycken ofte Christenvrouwen ten huwelycke te nemen ofte haer tot eenige staeten van eenige digniteit ofte offitien door collatie van de E. magistraet en come te promoveren alsoot een pretentieus volck is". IIIl. „hen te verbieden eenige caballistise magie ofte eenige jootse superstitieuse waarsegginge te plegen, die voor de oogen ofte het gehoor der Christenen mogen comen". V. „hen te verbieden het diortium ende de polygamie, als oock mede het trouwen in al te naewe graden van maescap". VI. „op peine van haere vrye woonplaetse te verliesen hen

Archief | 1922 | | pagina 75