ao te verbieden den Heere J. Christum ofte christelycke religie of Christelycke magistraeten te lasteren noch geenige Christenen tot de jootse religie van het Christendom af te willen treeken". Na deze wenscheil te hebben kenbaar gemaakt, handelt het advys ten slotte over het „onder ons laten plegen van haere publycke of publico private exercitien van den jootsen of syna- gogissen godsdienst, gelyck in eenige plaetsen van het vaderlant toegelaet.en wert tot bedroeving van alle wel gereformeerde synoden dassen consistorien ende yverige Christenen". Dienaangaande merkt het advys op, dat „se door professie van haere jootse leere, Godt den Vader Sone ende H. Geest ende den middelaar Jesum Christum verloehenen". En ook „dat se door hunne predicatien en talmudisse uitlegginge der heyliger schriftuere ende door haere oeremonien, waerdoor sy den rechten sin der heyliger schriftuere geweldig verdraeyen, directelyck strecken tot verleydinge van 't gemeene jootse volck ende oock mede somiger Christenen". Dit nu vindt het advys „ongeorloft en onbehoorlyek". I. „Omdat dit met sich treckt eene publycke verlocheninge ende lasteringe tegen den Heere Jesum Christum". II. „Omdat die publycke jootse exercitie veele leelycke fouten met haer treckt, o. a. eene gedugtige haet uyt te blaesen tegen de Christenen te leeren, dattet geen sonde is, soo een jode een Christen comt te dooden of met syne vrouw overspel begaet of liem syn goet ontneemt dat een jode voor een Christen magistraet tegen eenen jode geen eedt en mach doen ende dat men syne vrouw wel veriaeten mag ende eene andere nemen soo men der geen kinderen by en crygt". IIL „Omdat het observeren van haere cereinonien diese ook buyten haere synagoge doen mochten geweldig scandaleus ende ergerlyck syn", IIII. „Omdat soo mpn de joden haere publycke of private publycke godsdiensten toeliet, men oock de mahumetisse, ariaense ende andere heydense en moorse exercitien en offeranden wel sou mogen toelaeten". Na deze opsomming geven ten slotte de adviseurs hunne meening in deze woorden „wy besluyten oversulx met het gevoelen

Archief | 1922 | | pagina 76