27 Langevielepoort tijdelijk de hoofduitgang aan dat gedeelte van de stad is geweest. In 1653 toch zijn de houten Seis- en Lange- vielepoorten afgebroken en door hameide- of sluitboompoorten vervangen. Hoe dit zij, als zeker mag worden aangenomen, dat die rustplaats der dooden is geweest de begraafplaats der Portu geesch-Joodsche gemeente; de begraafplaats zelf wijst dit in. i. genoegzaam aan. Den 4den December 1655 werd toestemming tot begraven ver leend en de oudste steeri van de begraafplaats is gedateerd 4 Elul 5416 (September 1656), de jongste 14 Adar 5481 (Maart 1721). In dit tijdsverloop van 65 jaar zijn aldaar 93 dooden begraven; het grootste aantal tusschen 1680 en 1700, nl. 38. Niet allen echter behoorden tot de gemeente van Middelburg, want de Antwerpsche gemeente was gewoon, hare dooden hierheen te zenden, om er eene rustplaats te vinden. Met het jaar 1721 hield het begraven daar op, hoewel de begraafplaats nog niet half vol was, wat dus wijst op een langzaam uitsterven en verdwijnen der Portugeesch-Joodsche gemeente. De weinigen, die nog van deze gemeente waren overgebleven, zullen dan ook wel begraven zijn op de nieuwe, in 1704 in gebruik genomen begraafplaats der lioogduitsehe Joden, bij wie zij zich, na 't vergelijk, hoogstwaar schijnlijk hebben aangesloten, Dat we hier werkelijk met eene Portugeesch-Joodsche begraaf plaats te doen hebben, bewijzen de zerken, die alle plat liggen ze zijn zeer verschillend van grootte; het meest valt in het oog die van Dr. Samuel, den zoon van Mexasseh Ben Israël, die in Londen stierf, maar hier in Middelburg, waar hij familiebe trekkingen had, begraven werd. Deze steen ligt veel hooger dan de andere en rust op een gemetselden rand. Bijna alle hebben Portugeesclie opschriften en namen; slechts zeven opschriften zijn in liet Hebreeuwsch gesteld, maar ook daar wijzen de namen op Portugeesclie afkomst. Verscheidene steenen dragen de geslachts wapens van die er onder rusten, o. a. van liet geslacht Lopez da Castro, Pereira, Gomez de Silva, Mexdez da Costa en van nog andere aanzienlijke Spaansclie en Portugeesche geslachten. In hoofdzaak zijn de opschriften aan elkander gelijk; zij be ginnen alle met een hoofdletter S., de afkorting van Sepultura,

Archief | 1922 | | pagina 83