32 in het lidmatenboek, waarin van Avondmaal tot Avondmaal die genen staan vermeld, die 't zij voor het eerst aan het Sacrament werden toegelaten, hetzij er slechts voor een enkele maal aan deelnamen, zijn naam reeds onder de oogen, in verband met het 70e Avondmaal, dat gevierd werd op 24 Maart 1585. In dezer voege: „rranciscus gommars J. G. 1) als passant" 2). Op 't eerste oogenblik was het zeer verrassend dezen naam daar aan te treffen. Maar spoedig helderde de zaak zich vanzelf op tengevolge van, een tweede feit, dat aan den dag kwam. Een feit in verband met Gomarus' ambtsaanvaarding in de Hollandsche vluchtelingenkerk te Erankfort a/d Main. Het is gewoonte deze in 1587 te stellen. Maar op grond van het notulenboek der genoemde Kerk is die tijdsbepaling niet te handhaven. Reeds 20 Aug. 1586 wordt Gomarus daarin als „onze nieuwe minister" vermeld 3). En laat ons zeggen in den nazomer van dat jaar moet hij er dus al wel predikant zijn geworden. Nu had hij kort te voren een paar jaar te Oxford en te Cam bridge gestudeerd. Wat ligt dan meer voor de hand dan te ver onderstellen, dat hij dien 24en Maart 1585 Middelburg aandeed op zijn reis van Engeland naar de groote handelsstad aan den Main! Te waarschijnlijker lijkt mij deze hypothese, omdat de bedoelde datum zeer goed in den ouden stijl kan zijn opgegeven, waardoor wij er in waarheid Pasehen viel in 1586 in April24 Maart 1586 onder zouden hebben te verstaan. 1) Jonggezel. 2) Catal. no. 70, Lidmaatschapsboek 1574/89. 3) Volgens hetzelfde notulenboek werd 17 Oct. 1591 daar ter stede een zekere Adolphus Gomarus tot het Avondmaal toegelaten. Is dit een familielid van Franciscus geweest? Over enkele audere verwanten van hem, zie De Navorscher Jrg. 63 (1914) afl. 2, blz. 89, 90. Een nagalm van Gomarus' verblijf iu Frankfort nog in het, Archief voor de Geschiedenis van liet Aartsbisdom Utrecht Dl 40 (1914) blz. 265 vermelde feit, dat hij 10 Febr. 1603 bedankte voor een zilver-vergulden beker, hem door de regeering van Arnhem gegeven voor de opdracht van zijn: Spiegel van de waere Kerke Christi. Tien jaar tevoren was hij naar Arnhem beroepen geweest, doch had er toen de voorkeur aan gegeven te Frankfort te blijven.

Archief | 1922 | | pagina 88