FRANCISCUS GOMARUS, DOOll DR. A. A. VAN SCHELVEN. Sinds lang is er behoefte aan een monografie over dezen „hamer der Arminianen". Wat een belangrijke rol heeft de man in zijn tijd niet gespeeldEn danbijna altijd heeft hij bij degenen, die zich over hem uitspreken, in sterke mate eenerzijds sympathieën, aan den anderen kant antipathieën gaande gemaakt; als niet eens een opzettelijk, onpartijdig onderzoek aan hem gewijd wordt is het waarlijk vrij wel onmogelijk zich van zijn persoon een juisten indruk te maken. Het materiaal voor deze monografie ligt in hoofdzaak gereed. Men behoeft Het Protestantsche Vaderland in voce maar op te slaan om het dadelijk te zien. Toch is er nog wel iets aan het bekende toe te voegen. En dat met name in betrekking tot de eerste periode van zijn leven. Omtrent den tijd vóór 1594, toen hij hoogleeraar te Leiden is geworden. Bezig met eenige onderzoekingen in het archief der Neder- landsch Hervormde Gemeente aldaar, zag ik hem eenige jaren geleden op eens in Middelburg opduiken. En dat op een tijdstip, waarop er nog in lange geen sprake was van zijn verbonden worden aan de Illustre School te dier stede Immers kreeg ik lu het archief der Classis Middelburg no. 22, brief no. 97, bevindt zich nog steeds [een copie van?] de beroepsbrief, d.d. 5 Mrt. 1611, waarmee hij voor dit professoraat aangezocht werd, de Classis „vernomen hebbende, dat Doctor Franciscus Gomarus teenemaal voor hem hadde genomen, om gewichtige oorsaecken van Leyden te vertrecken".

Archief | 1922 | | pagina 87