VI vermeenen, dat zij behoorden. Het stemt tot groote dankbaarheid, dat de heer Commissaris, ondanks sterken aandrang van buiten, van meening is geweest, dat de beide hoogst merkwaardige stukken in Zeeland behoorden te blijven en ze aan het Genootschap in bewaring heeft aangeboden. Het bestuur aanvaardde het aanbod zeer gaarne en heeft na deskundige voorlichting eene vitrine doen vervaardigen, waarin de bekers, met een bijbehoorenden lepel, sinds eenige dagen zijn opgesteld. De voornaamste dezer kostbaarheden is de grootste beker, welke 28 c.M. hoog en 10 c.M. breed is. De knop van het deksel bestaat uit een zilveren beeldje, dat een pelgrim voorstelt. De beker zelf is uitwendig rijk versierd met gedreven beeld- en lofwerk. Een gedeelte van de oppervlakte is glad gelaten en daarop zijn verschillende inscripties aangebracht. Een gegraveerd verguld lint draagt als opschrift „Hi tres fuerunt Compostelle." (Deze drie zijn te Compostella geweest.) Daaronder staat het jaartal 1595 met de volgende drie namenMr. Jan Liens, rent(meester), Mr. Pieter Cuper, Marinus Warckendet. Kechts van het lint staat het jaartal 1611 met de volgende namen Jaquis van Provijn, Jacob Jacobssen, Jan Crabeel, Claes van den Bemde, Michiel Hendrikxss. Piggen, Leendert Gilliss. Bemmer. Bechts van deze namen volgt eene tweede reeks Marinus Helle, Chron. (lees Corn.) Piterss. Bode, Willem Crepelpeert, Andries Hugentssen. Dan volgt het jaartal 1604 en de namen Harman Piterssen, Mr. Gabriel Savegreijn, Jan H.auldine, Jacob Verwarde. Onder de reeksen 2 en 3 staan nog de volgende namen, doch veel minder fraai gegraveerdOcker Gillessen Eaes, Jacob Marinissen Helle, Christoffel Anthoniss. Clouck, met het jaartal 1611. Aan de binnenzijde van den beker staan de namen: P. Couwenhoven, C. Oortsen, L. Smul, P. Sijncke, A. Geene, D. Houtene, Ano. 1 694. De zilvermerken zijnBreda Ster De tweede beker, eveneens van gedreven zilver, vertoont in hoofdzaak een ananas-ornament. Hij heeft geen deksel; de hoogte bedraagt 14< c.M., de breedte 11 c.M. De buitenrand bovenaan Zie: Tentoonstelling van oud goud- en zilverwerk te Middelburg, 1906, blz. 1.

Archief | 1923 | | pagina 14