VII draagt de volgende daarin gegraveerde namenThomas M. Pigghen, Marinus Leenaert Gillissen, Cornelis Pieterssen, Leenaert Ver warde, den 25 Juli 1613. In de holte van den voet staan de lettersM. A. M. G. De zilvermerken zijnZierikzee Peli kaan G Het derde stuk is een zilveren lepel, lang 18]/2 C-M. Achter op den steel staan de letters: A. D. M. G. gegraveerd. Zilver merk: Z (verder uitgesleten). De voorwerpen zijn afkomstig van het Sint-Jacohsgilde te Sint-Maartensdijk. J. Was heeft ze uitvoerig beschreven in eene studie over dat gilde in het Nehalennia-jaarboekje voor het jaar 1850, welke tevens verschillende bijzonderheden betreffende de geschiedenis van de bekers en den lepel bevat. De heer Was heeft echter niet beschikt over de bronnen voor het begin en het voorloopige eind dezer geschiedenis. Bij een onderzoek in de archieven van het Sint-Jacobsgilde en de gemeente Sint-Maartens dijk, beide berustend in het Rijksarchief te Middelburg, is nu het volgende aan het licht gekomen, waarmede het stuk van den heer Was kan worden aangevuld. Reeds in den tijd der oudste gildeboeken, die met het jaar 1579 beginnen, was het gilde eenvoudig een feestgezelschap. De inkomsten uit de landerijen werden jaarlijks verteerd door het houden van grandiose maaltijden gedurende drie dagen achter elkaar. In hunne bijeenkomst van 8 November 1594 besloten de gildebroeders, dat ieder eene zekere som zou bijdragen, om met het bijeengebrachte geld een zilveren beker te doen maken, waarop ieders wapen of merk zou worden gezet. Bovendien zou voor dit doel de entree worden gebruikt, geheven van het nieuwe lid Jacob Verweerde. Volgens de rekening over de jaren 1595 en'96 heeft de beker meer gekost dan ervoor bijeen was gebracht. Dl ij was dus zeker voor het eind van 1596 aan het Gilde afgeleverd en het jaartal 1595 op het lint geeft derhalve klaarblijkelijk het jaar der ver vaardiging aan. De drie namen op het genoemde lint zijn die van notabele 1) Zie: Tentoonstelling van oud goud- en zilverwerk te Middelburg, 1906, blz. 2.

Archief | 1923 | | pagina 17