4 geweest, en zelfs in deze stad Middelburg, en heeft daar ook de lust opgewekt tot deze natuurkundige beoeffeningen, en had zelfs wel geneigdheid zig alhier ter woon neder te zetten, dan het scheen de onkunde van onze Nederlandsche Taal, en andere beletzelen zulks verhinderden". Uit deze mededeeling mogen we dus opmaken dat het bezoek wederzijds aangenaam was, al mogen we wel aannemen dat onze voorvaderen, wat die lust tot blijven betreft, het slachtoffer werden van de welsprekendheid van den Franschen Engelschman. De reis van Desaguliers, maar meer nog, de vertaling van zijn boek, oefende in ons land een grooten invloed uit op de natuurkunde, zooals die aan onze Hoogescholen werd onderwezen. Een invloed, laat ons het er dadelijk bijvoegen, die door de betrokken hoogleeraren zeer weinig werd op prijs gesteld. Zoowel Van Mussohenbroek als 's Gravesande toen de groote mannen, in Utrecht en Leiden hoogleeraar, schreven uitsluitend in het Latijn en waren zeer gekant tegen een vertalen en daarmee populariseeren van hun wetenschap. Daarbij stond hen in Desaguliers ook tegen dat hij zooveel mogelijk proeven liet zien en zoo min mogelijk wiskunstige formules gebruikte, wat natuurlijk wel in den smaak viel. Onderwijl was de aandrang op Van Mussohenbroek geoefend zeer groot, zoodat hij tenslotte genoopt werd zijn werk over de natuurkunde in het Nederlandsch te vertalen, vooral toen hij zag dat anderen er mede begonnen op een wijze die hem slecht aanstond. In de voorrede tot die vertaling zegt hij over Desaguijers „Daarnaa is hier teland overgekomen de geleerde wijsgeer Desaguliers, die paarende zijne uytmuntende handigheid in het doen van proeven, met eene weergalooze welsprekentheid, op verscheide plaatzen een groot getal Liefhebbers heeft aangequeekt, welke van alle kanten naar hem toevloeiden". Zoo was het hier in Middelburg ook gegaan, en toch zou wel licht de belangstelling ook hier weer zijn verflauwd, had zich hier ier stede niet in 1733 een hoogst merkwaardig man geves tigd, een geneesheer, Dr. Leonardus Stocke. Toen deze hier, 23 jaar oud, kwam wonen, had hij in Utrecht

Archief | 1923 | | pagina 58