6 De man die ons dit meedeelt is de reeds vroeger genoemde Leendert Homme. Toen Stocke in 174<6 vertrok, eerst naar Utrecht, weldra naar Rotterdam waar hij ook weer een Natuurkundig Genootschap in 't leven riep, was Bomme 19 jaar oud. En 36 jaar later, reeds een man van 55 jaar geworden, ver haalt hij in een uitvoerige rede, aan de natuurkunde gewijd, over den invloed van Stocke, onder wiens trouwe leerlingen ook Bomme's vader, een handelsman evenals zijn zoon, had behoord. En ook van Leendert Bomme weten wij, dat al verdween met Stocke's vertrek het Genootschap in de Natuur-en Bespiegelende Ontleedkunde, die voorlooper van ons Gezelschap, toch verdween daarmee niet de lust tot gezamenlijke oefeningen in de natuur kunde, al bleven deze" oefeningen jaren lang zonder leidsman voortbestaan. Totdat onder leiding van Leendert Bomme zelf, onderwijl ouder en bekwamer geworden, de bijeenkomsten weer regelmatiger, menigvuldiger en beter bezocht werden. En deze maal zou, in tegenstelling met hetgeen we in Stocke's tijd zagen, uit de bijeenkomsten in kleinen besloten kring, zich een echte, stevige, vereeniging ontwikkelen. Waarom geschiedde in 1780, waaraan niemand in 1740 had gedacht? Aan de hand van het archief van het Gezelschap, is deze vraag niet moeilijk te beantwoorden. En ook nu weer raken we met het antwoord een algemeen verschijnsel: deze maal hadden de aanzienlijksten, de besturende mannen, zich reeds geruimen tijd voor de zaak geïnteresseerd. Dat de grootmachtigen van stad en provincie zich reeds vroeger onder Bomme's toehoorders hadden bevonden, leert ons de naamlijst van de stichters van ons Gezelschap, aangeduid in de eerste notulen als „de Leeden van het reeds bestaande natuur kundig Collegie". Dit „Collegie" was dus de tweede en onmiddellijke voorlooper van het Gezelschap, onder leiding van Leendert Bomme. Wat nu de gezeten kooplieden van het Genootschap van Stocke wellicht niet wenschten, maar zeker ook zoo gemakkelijk niet zouden hebben gekund, was voor het deftig en machtig ge-

Archief | 1923 | | pagina 60