Mr. Daniël Tulleken de Meliskerke, Mr. Daniël Rader- 7 hoor van Bomme in zijn Collegie, weldra een behoefte en tevens een kleinigheid. Te meer, waar zich met de machtigen, de predi kanten voor de kennis en de beoefening der natuurkunde waren gaan interesseeren. Nergens was er nu nog eenige tegenstand te duchten. Aldus zijn wij weer aangekomen op ons uitgangspunt: Den 29sten November 1780 werd het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg opgericht. Nu wij eenmaal zóó ver zijn, en weten hoe en wanneer het Gezelschap tot stand kwam, zijn er tal van vragen die, naar ik begrijp, bij U ter beantwoording oprijzen. Wie waren de oprichters P Hoe was de inrichting Hoe de werkwijze? Waar vergaderde men, wanneer en hoe dikwijls? Alle vragen waarop ik U aan de hand van het vrijwel volledige archief van het Gezelschap, zonder moeite antwoord kan geven. In de eerste notulen van Directeuren en Assessoren lezen we het volgende „Op Woensdag den 29 November 1780 ten huyse van den Hoog Edelen geboren Heere J. A. van de Perre de Nieweiive zijn door de Leeden van het reeds bestaand Natuurkundig Collegie, gearresteerd de wetten en bepalingen voor het op te rechten uit gebreider Natuurkundig Gezelschap, in manier hier navolgende, en geresolveerd de zelve te laten drukken voor rekening van het Collegie, ten einde die te beeter te doen bekend worden. Na het arresteeren van deselve is terstond overgegaan tot het bepalen van de Directie over het zelve Collegie ingevolge het 2de articel van die wetten. En zijn daartoe verkooren de volgende Heeren Tot President Mr. J. A. van de Perre de Niewerve. Tot Dirigeerende Leeden: macher de nleuwkerk, Ml'. JoHAN steengracht, Ml'. wlllem Aarn. Kien van Cutters". Deze vijf heeren vormden dus samen de Directie en zooals U wel ziet was liet geen gemengd gezelschap.

Archief | 1923 | | pagina 61