11 Buitendien betaalde ieder die liet Gezelschap verliet vier rijksdaalders „doodschuld". Zonder meer zult U wel begrijpen tot hoeveel narigheid deze bepaling later voerde. Natuurlijk waren er ook eenige artikelen omtrent het beheer der werktuigen. En nu nogwaar hield men de vergaderingen Wie het Natuurkundig Gezelschap kent uit de laatste 20 jaar, en nu leest dat het Gezelschap in zijn prilste jeugd ook herhaaldelijk verhuisde, zal geneigd zijn te meenen dat onze Vereeniging steeds een zwerversnatuur heeft gehad. Toch is dit niet waar. Meer dan een eeuw bleef het Gezelschap in één en hetzelfde gebouw vergaderen. Maar daar over later. Aanvankelijk ging het niet best. Men begon met in December 1780 te huren voor de verga deringen „de grote tuynkamer van het Schuttershof aan de Balans of grote Societyd". Dus wat wij nu noemen de Joris. Maar weldra kwamen er vele klachten daar „men bevonden liadde, dat de vergaderingkamer in het Schuttershof aan de Ba lans zeer koud was, veel aan het ltooken onderheevig, en over mits in 't zelve vertrek diverse andere bijeenkomsten en maaltijden werden gehouden, de kast met kostbare en breekbare Instrumenten niet te veylig was voor schaadens. Temeer omdat zeedert eenige tyden aldaer ook op de marktdagen ordinaire tafel is gehouden geworden". Dit was reeds October 1781. Spoedig vindt men een betere gelegenheid in het huis van den Heer Henry B,abinel in de Noordstraat. Helaas vinden we dit huis nergens nader aangeduid, ook niet in de huurcontracten Men huurt van dit huis „de grote zaal op den tuin uitziende" en ook „het voorsalet". In dit huis bleef het Gezelschap vergaderen tot 1787. Laat ons nu beproeven, met al hetgeen we verder te weten kunnen komen uit notulen en andere bescheiden, ons van zoo'n vergadering een voorstelling te maken. Dr. "W. S. Unger, gemeente-archivaris alhier, was zoo vriendelijk mij later mede te deelen dat de heer Rabinel een kostschool had in het huis thans bewoond door den heer W. J. Spiienger, Lange Noordstraat C 26.

Archief | 1923 | | pagina 67