13 honderd gulden, een „pvrromether" en .een electriseer-machine soms een heele groep instrumenten zooals die „voor de optica of gezigtskunde van Prof. 's Gbawen" te Groningen. Maar de groote auctie van Prins Kabel te Brussel, waarheen de President in eigen persoon gaat, brengt teleurstelling, daar er niet meer bemachtigd wordt dan „vier sware versterkingsflessen voor de Electricityt". En soms ook is men onwillig, zooals wanneer de instrument maker Paauw te Leiden f 396 vraagt voor „een koppel globen van Adams". Zij antwoorden dat dit „veels te hoog" was. Wanneer het deftige gezelschap bijeen was, had onderwijl Geobge EiNwaOHTEB onder toezicht van den Heer Rabinel ge zorgd voor de „tabacq" en de lange pijpen en moest zich haasten de thee binnen te brengen, die inmiddels in liet voorsalet in ge reedheid was gebracht. Alsdan kon de vergadering een aanvang nemen met het voor lezen der notulen, waarop men overging tot „besongneeren" over de zaken het Gezelschap betreffende. Behalve de instrumenten, was ook het aantal leden een telkens weerkeerend punt van overleg. Want, al was het Gezelschap alles behalve vrij, en werd men alleen lid bij keuze, er was zooals de notulen ons leeren „aandrang van verscheide aanzienlijke persoonen binnen dese stad om contribueerende leeden te mogen worden". Na een jaar bestaan werd men reeds gedwongen liet aantal contribueerende leden te brengen van 20 op 30. Na het afdoen der besongnes kwam het doceerende lid, in die eerste jaren bijna steeds een dominee, aan 't woord, voor liet geven van zijn les. Laat ik U enkele onderwerpen noemen zooals de notulen die opgeven„Les gedaan en behandelt de Eygenschappen der Lichamen van samenpersbaarheid en veerkragt, en hetzelve met proeven gedemonstreerd". Dan weer eens over de zintuygen, liet gevoel, de smaak en de reuk. Dan overwaterweegkunde, over vloeistoffen, over lucht en „konstlugten" enz.

Archief | 1923 | | pagina 69