15 's Winters in zijn paleis hier, 's zomers op Westhove, dat hem evenals het nabij gelegen Duinvliet toebehoorde, voerde Van de Perre, die den titel genoot van Excellentie, een staat als een Prins. En toch, wie zou meenen dat de invloed die van Van de Perre uitging afhankelijk was van zijn aanzien en zijn rijkdom, zou in de eerste plaats noemen wat slechts in de tweede plaats kwam. Wij kunnen Van de Perre slechts begrijpen, wanneer wij hem ontdaan van alle pracht, zien als een zuivere terugslag, een weder verschijning, van de eenvoudige Van de Perre's die uit Mechelen uitweken. Evenals zij was Johan Adriaan diep vroom, in den besten zin, in woorden en daden, bij zijn leven zoowel als op zijn vroegtijdig en langdurig sterfbed. Evenals bij lien was voor onze Van de Perre burgerzin een der hoogste deugden. De belangstelling van Van de Perre voor de burgerij en haar welvaren was onbegrensd en was de drijfveer voor zijn handelingen op maatschappelijk gebied. Deze twee eigenschappen, ware vroomheid en warme burgerzin waren de drijfkrachten, aanzien en rijkdom de hulpmiddelen bij het nastreven zijner maatschappelijke idealen. Welke waren die idealen F Wij kunnen ze kortweg aldus omschrijven: vergrooting van de kennis der burgerij; en dan, verheffing van de positie van de vrouw. Over beide onderwerpen spreekt hij bij herhaling in rede voeringen voor het Natuurkundig Gezelschap en in brieven aan Professor Te Water. Maar buitendien kunnen we het weten uit de lofrede door Van der Palm na Van de Perre's dood uit gesproken. En hoe wij nu ook verder mogen oordeelen over de wijze waarop Van de Perre zijn waarlijk niet geringe idealen trachtte na te streven, wij behooren te erkennen dat deze man idealen had in een tijd van algemeen verval en naderende revolutie, en dat hij een dappere en vastberaden poging heeft gewaagd, wat hij wenschte en hoopte ook te verwezenlijken. Hoe hij dit deed brengt ons van zelf weer in de geschiedenis van liet Natuurkundig Gezelschap terug.

Archief | 1923 | | pagina 73