16 In de notulen der vergadering van 16 Februari 1785 lezen we dat „door de vriendelijke bestelling van Zijn Excell. de Heer Van de Per re de View erve was verleend een pbisische les voor een getal van 39 dames, ter dispectie van yder der Heeren Leeden gelaten". Bij die gelegenheid had dominee Ballot ge sproken over de algemeene eigenschappen der lichamen, hun uitgebreidheid, deelbaarheid en poreusheid. En blijkbaar zeer ten genoege der Dames, want 9 Maart was er weer zoo'n lezing, weer voor 39 dames. Trouwens in dominee Ballot, door den President zeker wel met zorg voor zijn doel uitgekozen, zat ongetwijfeld de ware zin voor natuuronderzoek. Zijn kleinzoon, in 1817 te Kloetinge ge boren, werd de wereldberoemde hoogleeraar in de astronomie en de wiskunde te Utrecht, Buijs Ballot. En weldra daarop, 8 Augustus 1785, werd een „Extra-Ordinaire" vergadering bijeengeroepen „by overnachtse weete" waarin door den President „ouverture word gegeeven" dat een aantal van veertig der notabelste Dames in de stad, „bij wijze van inteekening een associatie hadden aangegaan" met het doel „geheel 't zamenstel der proefondervindelijke natuurkennis te horen verklaren". De Dames vroegen meteen of zij ook mochten vergaderen in de zaal bij Rabinel, en wel alle 11 dagen Woensdag's avonds, en of zij ook les zouden mogen hebben met behulp der instru menten van het Gezelschap. Zij zouden natuurlijk huur en even- tueele schade aan meubelen of werktuigen betalen. „Waarop gecfelibereert zynde, is goed gevonden en verstaan, allerwegen te secondeeren den weetgierigen ijver der Dames die de bovengemelde associatie hebben geformeert". Voor het gebruik van meubelen en werktuigen zullen de dames geen huur behoeven te betalen „aan de eyge equiteid en genereusitijd der Dames overlatende om ontrend het laatste lid harer propositie, zodanig te disponeeren als de selve na der zeiver billijke en delicate denkwijze zullen oordeelen te behooren". Aldus ontstond 8 Aug. 1785 hetgeen officieel werd geheeten „Het natuurkundig genootschap der Dames" Natuurlijk was deze oprichting een gevolg van het drijven van Van de Perre, en in een, weer zeer lange en nu gedrukte

Archief | 1923 | | pagina 74