18 In het notulenboek van het Genootschap der Dames zocht ik tevergeefs naar den prijs door de geefsters betaald. lleeds had dus Van de Perre iets gedaan voor de hoogere ontwikkeling der vrouwen, maar dat was hem niet genoeg. Na lang overleg en veel correspondentie met tal van menschen van wetenschap, besloot hij tot de stichting van een veelzijdige instelling van praktisch nut. Er is later herhaaldelijk gezegd dat Van de Perre eigenlijk nooit had geweten wat hij wilde. Dit is niet waar. Wie nauwkeurig leest wat Van de Perre zeide, weet, dat hij twee dingen voorop stelde die alles beheerschten. Het moest worden een veelzijdige, inrichting en ze moest zijn van praktisch nut voor de burgerij in haar geheelen omvang, van den eenvoudigen handwerksman en boerenknecht af tot de gezetenste menschen toe. Hij wilde onderwijs en voorlichting in alle richtingen, maar dan in eigen taal en gericht op de behoeften en nooden van het werkelijke leven. In dit streven, waaraan, laat het ons bedenken, de zuiver wetenschappelijke kant zeer klein was of afwezig, bracht hij alles samen wat hij bijeen kon krijgen, en sleurde hij de beide natuurkundige gezelschappen mee. En nu zien wij ook de macht van zijn aanzien en zijn rijkdom; want eenmaal overtuigd hoe het moest, forceerde hij gemakkelijk alles. Volkomen was Van de Perre zich er van bewust, en hij spreekt dit ook uit, dat een instelling als hij beoogt in Nederland nog niet bestond. En aldus komt het, geheel alleen door de denkbeelden van Van de Perre, dat de geschiedenis van het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg op, voor ons land zeker zeldzame wijze, met die van andere instellingen werd dooreen gebonden. Alleen reeds dit feit en deze episode maken de bestudeering van de geschiedenis van dit Gezelschap» noodig en tot een bijzonder genoegen tevens. Wat wilde Van de Perre eigenlijk maken Kort gezegd zouden wij nu meeneneen Middelburgsche Volksuniversiteit.

Archief | 1923 | | pagina 76