20 dus 11 jaar ouder dan het Natuurkundig Gezelschap, verkeerde in grooten nood. Ileeds had Van de Perre f 700,geschonken om het mogelijk te maken dat het Genootschap te Vlissingen verhuisde van een eigen huis naar het Raadhuis aldaar, maar de Middel- burgsche leden die zich vereenigd hadden tot een eigen Departement, begrepen toch wel dat het nog veiliger zou zijn onder Van de Perre's hoede hier. Aldus kwam eerst het Departement Middelburg, om later, in 1801, zooals U wel bekend, door het heele Zeeuwsche Genootschap te worden gevolgd, dat met verzamelingen en al van Vlissingen naar het Museum Medioburgense overging. Het volgende jaar werd een vertrek in gereedheid gebracht om te dienen voor openbare leeskamer. Er werd een overeenkomst gesloten met den boekhandelaar Gillissen, om het mogelijk te maken, niet alleen „oude en hedendaagsche werken", maar ook „dagelijks uitkomende schriften te lezen, en onder vriendelijke gesprekken te beoordeelen". Wat was nu het eigenlijke werk van Van der Palm Voor hem had Van de Perre weggelegd den post van leer meester in de zedenkunde, in de wijsbegeerte en de letteren, maar bovendien, en hierover sprak Van de Perre zich zeer duidelijk uit, was het de taak van Van der Palm in geregelde bijeen komsten een kort verslag te geven van hetgeen werd bekend gemaakt door alle mogelijke wetenschappelijke instellingen, zoowel in binnen- als buitenland. Ik haal U hier de woorden van Van de Perre aan uit een brief aan Prof. Te Water, en dat niet alleen om U zijn meening te laten hooren in zijn eigen woorden, maar om U te toonen dat Van de Perre, waar het zijn denkbeelden gold, ook scherp kon zijn. Hij wil dan aan Van der Palm opdragen „de lecture van de verhandelingen der onderscheide genootschappen, zo in als buy ten ons Vaderland en het maken van een wijze keur uit de nuttigste derzelver voor onsen landbouw, fabriquen, manu facturen of konsten, hetzij nieuwe ontdekkingen of verbeteringen der oude bevattende; en zulks 't zij wekelijks, 't zij maandelijks voor eene zamenkomst van onse vernuftigste en vlijtigste inge-

Archief | 1923 | | pagina 78