21 zetenen, zo uyt den Burger als Boerenstand en die er het meeste voordeel mede zouden doen; daar dog die verhandelingen nu in kostbare en voor dien stand onverkrijgbare volumes vervat blijven en muffen in de Bibliothequen der gegoede lieden, alwaar ze meer zijn een voorwerp van luxe en ostentatie als beoefening". De natuurkunde onderwezen in de lessen van het Gezelschap moest direct nut afwerpen aan de jonge mannen om er goede zeevaarders van te maken en bekwame beheerders der dijken, van wie in onze provincie toch zooveel afhing. En de Teeken-academie, die voor haar leerlingen een eigen zij ingang had, zou zoowel goed zijn voor de aankomende hand werkslieden als voor de ontwikkeling van den kunstzin. liet duurde niet heel lang of het geheele gebouw was ingenomen zelfs de tuin was in gebruik bij „het gilde der kruidkundigen" als kweekplaats voor hun gewassen. En toen, nadat tusschen de jaren 1787 en 1790 alles zoover was gekomen, en juist zou moeten gaan tooneu wat het kon, begon de 51-jarige Van de Peree, die wel nooit sterk maar toch steeds gezond was geweest, te sukkelen, en overleed, ondanks een korte periode van schijnbare beterschap, na een dagen lang durend sterfbed den 8sten April 1 790. Van de Peiire was dood, en luide waren de jammerklachten dat hij de vruchten van het werk van zijn geest nooit zou zien. Moeten wij, een eeuw later, daarmee instemmen? Neen, veeleer zijn wij geneigd te erkennen dat de dood ook hier kwam als vriend, die Van de Perre wegnam vóór hij de gansche rij van teleurstellingen en ontgoochelingen kon zien die anders zeker zijn deel zou zijn geworden. Wij kunnen hier niet bij blijven stilstaan, maar het is voldoende te wijzen op de revolutie die in de eerstvolgende jaren ook in ons land alle verhoudingen wijzigde, zóó dat, om bij Middelburg te blijven en U een duidelijk Voorbeeld aan te bieden, de ver wanten van Van de Peree en huns gelijken weldra werden uitgenoodigd den eed van trouw aan de nieuwe staatsorde te komen afleggen in handen van den Volks-Commissaris Van der Palm.

Archief | 1923 | | pagina 79