31 De rede zelf is helaas in het archief niet te vinden en ook, de Couranten-verslagen helpen ons niet. De Middelburgsche Courant gaf geen verslag van die rede, de Vlissingsche deed dit wel, rnaar, jammer genoeg, letterlijk alle feiten, jaartallen en namen, in dat verslag vermeld, zijn onjuist. Na afloop der herdenking vereenigde men zich aan een souper, dat de heer Japikse als gast meemaakte. En wat moet ik U vertellen van de laatste 43 jaren? In 1887 werd het Genootschap der Dames officiëel opgeheven, 102 jaar oud. Het had reeds lang gekwijnd, ja was geruimen tijd schijndood geweest. Bij testament werden de bezittingen ge schonken aan het Zeeuwsch Genootschap, onder verplichting om jaarlijks f 50,uit te keeren aan het Natuurkundig Gezelschap, zoo lang dit lezingen liet houden. Natuurlijk ontbrandde nu in 1888 opnieuw de strijd over het toelaten van dames tot de vergaderingen van het Gezelschap. Maar men kon het er niet over eens worden, en verdaagde die netelige zaak. In 1888 verliet het Zeeuwsch Genootschap met pak en zak het Museum, en begaf zich naar zijn nieuwe tehuis, door den heer De Stoppelaak, geschonken. Het afscheid tusschen de beide oude vrienden, die steeds in de beste verstandhouding hadden saamgewoond, was uiterst hartelijk en het Natuurkundig Gezelschap was het Genootschap in alles behulpzaam bij de verhuizing. Het werd nu echter eenzaam in het groote gebouw, en, bij het wegvallen van huurinkomsten, ook steeds duurder. Er kwam echter een ingrijpende verandering doordat, na lange onderhandelingen, in 1889 het Museum werd verkocht aan den heer Van Linschoten, die er zijn kostschool in ging vestigen. Het Gezelschap huurde nu kamers in zijn vroegere eigen huis. Maar ook deze toestand was voorbijgaand, want 10 Maart 1899 vermelden de notulen dat dit de laatste samenkomst was in het Museum. Op 1 Mei 1899 keerde aldus het Gezelschap terug naar de Joris, die het in 1781, dus 118 jaren te voren, had verlaten. En enkele jaren, later moest bet Museum zelf worden afgebroken

Archief | 1923 | | pagina 91